Suriyeliler maaşlarını almak için PTT önünde kuyruğa giriyor iddiası

İDDİA: Türkiye’deki Suriyelilere maaş bağlandı. Suriyeliler maaşlarını almak için PTT şubelerinde kuyruğa girdi.

YANLIŞ

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin devletten maaş aldığı, bu yüzden PTT şubeleri önünde kuyruğa girdikleri yönündeki iddialar sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde sık sık dile getiriliyor.

Maaş değil kış yardımı

İddiaların aksine Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde PTT önünde oluşan kuyrukların sebebi Birleşmiş Milletler  Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından ihtiyacı olan göçmenlere sağlanan kış yardımı. BM’nin resmi web sitesinde bu yardım için 50 bin 948 PTT kartı dağıtıldığı ve 254 bin 740 kişiye ulaşıldığı açıklandı. BMMYK Resmi Facebook sayfasından ise konu ile ilgili paylaşılan haberlerde, PTT kartlara tek seferlik 600 ila 900 TL arasında değişen miktarlarda kış yardımı yatırıldığı belirtildi.

BM’nin sağladığının dışında da pek çok yerli ve yabancı kurum, kuruluş ve belediyeler, Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yardım sağlıyor. Ancak hükümetin Suriyelilere maaş bağladığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

İlginizi Çekebilir:  Suriyeliler istedikleri üniversiteye hiçbir koşul olmadan girebiliyor iddiası

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın 10 Mart 2016’da yaptığı bir açıklamaya göre ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyon 733 bin 784, 26 geçici barınma merkezinde kalan Suriyeli sayısı ise 282 bin 815.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sayfasında yer alan ifadeye göre Suriyeliler yasalar önünde “geçici koruma altındakiler” olarak gösteriliyor. Geçici koruma statüsünde olan Suriyelilere Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geçici koruma kimliği veriliyor. Geçici koruma kimliği, kamu hizmetlerinden, sosyal yardımlardan faydalanabilmek için ön şart. Bu kimliğe sahip olanlar ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Sağlık ücretlerini ise AFAD üstleniyor.. Ayrıca “geçici koruma” statüsündeki Suriyeliler yasal olarak bir iş yerinde çalışabiliyor. Ancak çalışma iznini alabilmek için işveren çalışanı adına bakanlığa başvurmak ve çalışma izni talep etmek zorunda.

Konu hakkında teyit.org’a açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ, mültecilere maaş bağlanması gibi bir durumun olmadığını da belirtti.

BM’ye PTT kartlarının nasıl ve hangi kriterlere göre dağıtıldığı, çalışmayla ilgili hukuki düzenleme olup olmadığını, yardımların tekrarlanıp tekrarlanmayacağını sorduk. Ancak henüz bir cevap alamadık.