KKTC bayrağını Necmettin Erbakan'ın çizdiği iddiası

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan'ın çizdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan çizmedi.

KKTC bayrağının çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen bir görselde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddia edildi. Aynı paylaşımda Erbakan’ın bayrağı, İsrail bayrağına misilleme olarak tasarladığı iddiası da yer aldı.

erbakanın KKTC bayağını çizdiği iddiası

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan görsel bin 41 kez paylaşıldı. Twitter’da ise ‘Bilim Arşivi’ isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia 392 kez retweetlendi ve bin 80 beğeni aldı.

Görselin farklı şekillerde çeşitli Facebook ve Twitter hesaplarından çok kez paylaşıldığı da görülebiliyor. İddia aynı şekilde Güneş gazetesinin internet sitesinde de köşe yazısı olarak yayımlandı.

İddia, sosyal medyada paylaşılmaya başlandıktan bir süre sonra internet üzerinden yayımlanan mizah dergisi Misvak Dergi’nin Twitter hesabından paylaşılan bir karikatüre de konu oldu.

misvak erbakan karikatür

Fakat KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği ve bayrağın İsrail bayrağına karşı bir misilleme olarak tasarlandığı iddiası doğru değil. KKTC bayrağının çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait.

Bayrak KKTC Kurucu Meclisi’nin çağrısı üzerine çizildi

KKTC’nin 15 Kasım 1983 yılında resmi olarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Meclis Başkanlığı yeni bayrak için resmi bir çağrıda bulundu. Çağrı metninin orijinali Bozkurt Gazetesi’nin 23 Kasım 1983 tarihinde yayınlanan sayısında görülebiliyor. Çağrıda tüm yurttaşlar, kurum ve kuruluşlardan yeni devletin bayrağı için önerilerin beklendiği belirtiliyor.

23 Kasım 1983 bozkurt gazetesi 2. sayfa inked

KKTC bayrak çağrısı

Bayrak İsrail bayrağı düşünülerek tasarlanmadı

7 Mart 1984 tarihinde KKTC bayrağının resmi olarak kabul edilmesiyle ilgili Bozkurt Gazetesi’nin 8 Mart 1984 yılında basılan sayısında yer alan bir haberi görmek mümkün.

8 mart 1984 bozkurt gazetesi 1. sayfa inked

\"\"

Habere göre dönemin Başbakan’ı Nejat Konuk’un yaptığı açıklamada bayrağın renk ve orantı olarak Türk Bayrağı ile aynı olduğunu, üstteki çizginin Türkiye’yi; alttaki çizginin ise Kuzey Kıbrıs’ı simgelediğini belirttiği görülebiliyor. Bayrağın İsrail bayrağına karşı “Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yar olmayacak” anlamını taşıdığı iddiası ile ilgili bir bilgiye ise kaynaklarda rastlanmıyor.

Bayrağın çizimi Emin Çizenel’e ait

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği iddiası da doğru değil. Bayrağın çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e ait. Teyit'in Emin Çizenel’den e-posta yoluyla edindiği KKTC Başbakanlığı’na ait 9 Mart 1984 tarihli ‘Emin Çizenel’e ödül verilmesi’ konulu resmi belgede Çizenel’den; “bugüne kadar birçok bayrak modelleri çizen ve Kurucu Meclis tarafından onaylanıp KKTC bayrağı olan bayrağımızı da çizen ressam Emin Çizenel”şeklinde bahsedildiği görülebiliyor.

Teyit’in Emin Çizenel ile telefonda yaptığı görüşmede Çizenel, bayrağın sembolik anlamını şu şekilde ifade etti:

“Bayraktaki beyaz renk barışı, kırmızı renk ise Kıbrıs Türklerinin topraklarında verdikleri mücadeleyi temsil ediyor. Bayrağın kırmızı beyaz renklerde olması bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayrağına bir selamdır. Bayrağın alt ve üst kısımlarında bulunan çizgiler ise bu toplumun bu topraklarda sonsuza dek yaşayacağı mesajını taşıyor.”

\"\"

Ayrıca KKTC bayrağını Emin Çizenel’in çizdiğine dair KKTC Milli Eğitim Bakanlığına ait 10. sınıf Kıbrıs Türk Tarihi Ders Kitabı’nın 87. sayfasında da bir bölüm bulunabiliyor.

\"\"

Necmettin Erbakan’ın 1980-1987 yılları arasında siyasi yasaklı olduğu, 1987 yılında referandumla siyasi haklarını yeniden elde ettiği bilgisine de ulaşılabiliyor. Yani Erbakan’ın 1983 yılında çağrısı yapılan ve 1984 yılında resmileşen KKTC bayrağını çizmiş olması mümkün gözükmüyor. Bayrağın çizimini Erbakan'ın yaptığına dair herhangi güvenilir tarihsel bir belgeye veya anlatıya ise ulaşılamadı.

Emin Çizenel kimdir?

1949 yılında Kıbrıs’ın Malya şehrinde doğan Çizenel, ilk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini aldı. Sonrasında Viyana ve ABD’de farklı çalışmalar yaptı. İlk kişisel sergisini Lefkoşa’da 1979 yılında açan Çizenel; Türkiye, İsveç, İngiltere gibi ülkelerde sergilerine devam etti. Ankara’da 1989’da düzenlenen Uluslararası Asya-Avrupa Bienali’nde KKTC’yi temsil etti.

\"\"Emin Çizenel

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kullandığı resmi bayrağın tasarımı da Kıbrıslı bir Türk’e ait

Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kullanılan ulusal bayrağın tasarımcısı Kıbrıslı bir Türk olan ressam, karikatürist İsmet Vahit Güney. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bayrağının yanı sıra ambleminin ve Kıbrıs Lirası'nın da tasarımlarını yaptı. Güney, 23 Haziran 2009 tarihinde hayatını kaybetti.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nun Avrupa ve Kuzey Amerika’da yayın yapan kanalı RIK Tv’nin RIKSat kanalında yayınlanan bir röportajda İsmet Güney’in Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bayrağını nasıl çizdiği ve bayrağın neyi sembolize ettiği ile bilgiler bulunabiliyor. İsmet Güney’in belirttiğine göre bayrak beyaz rengin üzerine çizilmiş olmasıyla ve zeytin dallarının kullanılmasıyla barışı, Kıbrıs’ın coğrafi şeklinin bakır renginde kullanılmasıyla da Kıbrıs kelimesinin kökenini simgeliyor.

 

‘Beşparmak’ programının yaptığı başka bir röportajda da İsmet Güney’in hayatı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bayrağını çizme hikayesiyle ilgili bilgiler bulunabiliyor.(12.37 sn)

\"\"

İsmet Vehit Güney.

\"\"

Kıbrıs Cumhuriyeti resmi bayrağı