Karısıyla konuşmamak için 62 yıl sağır dilsiz taklidi yapan adam iddiası

Karısıyla konuşmamak için 62 yıl sağır dilsiz taklidi yapan adam iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haber parodi.

İddiaların kaynağı World News Daily Report, yayımladığı haberlerin eğlence amaçlı olduğunu ve haberlerdeki kişilerin gerçek olmadığını belirtiyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Diken isimli haber sitesinde ve gzt Hayat’ın Twitter hesabında yer alan bir habere göre ABD’nin Connecticut eyaletinde yaşayan 84 yaşındaki bir adamın 62 yıl boyunca eşiyle konuşmamak için sağır ve dilsiz taklidi yaptığı ama bir karaoke gecesinde şarkı söylerken karısına yakalandığı iddia edildi.

Haberde, birlikte altı çocuk yetiştiren Barry ve Dorothy Dawson’ın ailesinin de bu gerçeği bilmediği ve kadının boşanma davası açtığı da aktarıldı.

Ekran Resmi 2019 03 08 15.47.56

Ancak ABD’de yaşayan Barry Dawson isimli bir adamın 62 yıl sağır ve dilsiz taklidi yaptığı ve karısının boşanmak istediği iddiası doğru değil. Haber parodi.

Diken’in haberinde kaynak olarak gösterdiği World News Daily Report, yayımladığı haberlerin eğlence amaçlı olduğunu ve haberlerdeki kişilerin gerçek olmadığını belirtiyor.

World News Daily Report’un internet sitesinin alt kısmında yer alan bölümde haberlerde yer alan karakterlerin gerçek dışı olduğu uyarısı yer alıyor.

Ekran Resmi 2019 03 08 15.01.13

“Bu web sitesinde yer alan yazılarda görülen tüm karakterler – gerçek insanlar üzerine kurulu olanlar dahil olmak üzere – tamamen kurgusaldır ve yaşayanlar, ölüler veya yaşayan ölüler arasındaki benzerlikler tamamen mucizedir.”

Fotoğraftaki kişiler Burton ve Lucille Handelsman

Haberde fotoğrafları kullanılan kişiler ise Palm Beach’te yaşayan ve emlakçılıkla uğraşan Burton ve Lucille Handelsman. Palm Beach Post haber sitesinde yer alan habere göre Lucille Handelsman’ın boşanmak isteme nedeni ise Burton Handelsman’ın sadakatsizliği ve yalan söylemesi olarak aktarılıyor.

AR 812063712

EP 812063712

World News Daily Report’taki haberler daha önce de teyitlenmişti

World News Daily Report’ta yer alan ve gerçekliği bulunmayan Rockefeller’ın 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli geçirdiği iddiası, 1944’te fırlatılan Nazi roketi bugünlerde New York’u vurabilir iddiası ve Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen bir panelde bilim adamları “kadınların insan değil memeli hayvan kategorisine girmesi gerektiğini” söyledi iddiası da daha önce haber siteleri tarafından gerçek olduğu düşünülerek yayınlanmıştı, Teyit tarafından haberlerin gerçek olmadığı belirtilmişti.