Japonya'da gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizildiği iddiası

Japonya'da gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinin bir kullanıcı tarafından 2014 yılında İtima havalimanından olduğu notunu ekleyerek paylaştığı görülebilir.

Fotoğrafta cismin kendisi değil yansıttığı ışıklar görülüyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, Japonların gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizdiği ve uçakların bu rotayı takip ederek yollarına devam ettiği iddia edildi. Bir süredir internette dolaşan ve şehir efsanesi haline gelen fotoğraf Facebook’ta “Bilim Teknoloji Mühendislik Proje Üretim Kulübü” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve 20 binden fazla paylaşım aldı.

lazer havalimani japonya 1

Ancak, Japonların Osaka’da bulunan havalimanına uçakların rahat inebilmesi için gökyüzüne lazerle iniş rotası çizdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın orijinalinin bir kullanıcı tarafından 2014 yılında İtima havalimanından olduğu notunu ekleyerek paylaştığı görülebilir.

Uzun pozlama tekniği

İddia görselinde yer alan ve iniş rotası olarak gösterilen ışıklı şerit aslında bir uçağın kalkışı sırasında ardında bıraktığı ışık izlerine ait. Fotoğrafçıların sıkça kullandığı uzun pozlama (long exposure) tekniği hareketli cisimleri fotoğraflamak için kullanılıyor. Fotoğraf makinesinin sabit bir şekilde tutulduğu ve uzun süreler boyunca fotoğrafın çekildiği bu durumda hareket eden cisimlerin kendileri değil yansıttıkları ışıklar fotoğraflanabiliyor. Sonuç olarak ise fotoğrafta cismin kendisi değil yansıttığı ışıklar görülüyor.

airport long exposure 1024x683

Fotoğrafçılıkta popüler olan uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş birçok havalimanı fotoğrafına ulaşmak da mümkün.

Late night departures from SFO on runways 1L 1R on Saturday December 5th 2009 1024x682