International SOS'a göre Türkiye'nin en tehlikeli dokuzuncu ülke olduğu iddiası

International SOS'a göre Türkiye'nin en tehlikeli dokuzuncu ülke olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

2018 Seyahat Riski Haritası’nda Türkiye’ye ait bilgilere bakıldığında, Türkiye’nin sağlık konu başlığında düşük riskli, güvenlik konu başlığında orta riskli, yol güvenliği konu başlığında ise düşük riskli olarak ifade edildiği görülüyor.

International SOS’un seyahat riski haritasında ülkelerin riske göre sıralandığı bir liste bulunmuyor. Bu nedenle International SOS’un raporunda Türkiye’nin seyahat riski yüksek ülkeler arasında dokuzuncu sırada belirtildiği iddiası doğru değil.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

CNN Türk, Gri Hat, Haberdar gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, International SOS tarafından 2018 yılı için hazırlanan “seyahat riskli ülkeler” sıralamasında Türkiye’nin dokuzuncu sırada yer aldığı iddia edildi. 

cnn turk turkiye siralamasi

Uluslararası çapta iş yapan şirketlere stratejilerini belirleme ve çalışanlarının seyahat konusunda hangi önlemleri alması gerektiği ile ilgili International SOS seyahat riski olan ülkelere dair seyahat riskini; düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve aşırı riskli kategorileri altında inceleyen bir harita hazırlıyor.

Seyahat riskini ele alırken ise ülkeleri sağlık, güvenlik ve yol güvenliği konu başlıklarına göre değerlendiriyor. 2018 Seyahat Riski Haritası’nda Türkiye’ye ait bilgilere bakıldığında, Türkiye’nin sağlık konu başlığında düşük riskli, güvenlik konu başlığında orta riskli, yol güvenliği konu başlığında ise düşük riskli olarak ifade edildiği görülüyor.

International SOS’un seyahat riski haritasında ülkelerin riske göre sıralandığı bir liste bulunmuyor. Bu nedenle International SOS’un raporunda Türkiye’nin seyahat riski yüksek ülkeler arasında dokuzuncu sırada belirtildiği iddiası doğru değil.

Küresel Terörizm Indeksi: Türkiye 2016’da terörden en çok etkilenen 9’uncu ülke

Haberlerin içeriğinde ise 2017 Küresel Terörizm İndeksi’ne (Global Terrorism Index) göre Türkiye’nin terörizm başlığındaki sıralamasından bahsediliyor. Haberlerde aktarıldığının aksine bu indeks de “ülkelerin ne kadar riskli” olduğunu değil, “terörden ne kadar etkilendiklerini” ölçüyor.

International SOS’tan farklı olarak Ekonomi ve Barış Enstitüsü (Institute for Economics and Peace) tarafından yayınlanan Küresel Terörizm İndeksi 2016 yılında yaşanan terör saldırılarını, terör olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısını, terör saldırılarındaki artış ve düşüşleri, terör saldırılarında hedeflenen grupları, saldırının yapılma şekillerini inceleyerek terörün ülkeler üzerindeki etkisini ölçüyor. Bu ölçüme göre Türkiye “2016 yılında terörden en çok etkilenen ülkeler” listesinde 9’uncu sırada yer alıyor.

global terrorism index

Raporun Türkiye’ye ilişkin detaylı açıklamanın yapıldığı bölümünde ise Türkiye’nin ilk kez terörden en çok etkilenen 10 ülke arasına girdiği belirtiliyor. Türkiye’nin 2014 yılında yayınlanan indeksteki sıralaması 27’yken 2015 yılında 14’üncü sıraya yükseldiği ifade ediliyor. 2016 yılında ise dokuzuncu sırada yer alan Türkiye’de terörden kaynaklı ölümlerin 2015 yılından bu yana ikiye katlandığı belirtiliyor.

global terrorism index 2


Küresel Barış İndeksi’ne göre Türkiye 163 ülke arasında 146. sırada

Yine Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından yayınlanan 2017 Küresel Barış İndeksi’nin (Global Peace Index) barışçıl bir atmosferin korunduğu ülkeler sıralamasına göre Türkiye incelenen 163 ülke arasında 146. sırada yer alıyor. İndeks, cinayet oranları, bireysel silahlanma, şiddet, terör, nükleer silahlanma, komşu ülkelerle ilişkiler, silahlanmaya ayrılan bütçe, iç ve dış çatışmalar, siyasi istikrarsızlık gibi farklı kriterlerle hazırlanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Seyahat Endesksi’nde 44. sırada

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 yılında yayınlanan Seyahat ve Turizm Rekabet İndeksi’nde (Travel and Tourism Competitiveness Report) yer alan sıralamada ise Türkiye 136 ülke içerisinde 44. Indekste değerlendirmeye alınan güvenlik kategorisinde ise Türkiye 116. sırada yer alıyor.

Analizin yayınlanmasının ardından CNN Türk haberini düzenledi ve İngiliz Telegraph'ta yer alan haberde 2017 Global Terörizm İndeksi'ni kaynak olarak gösterdiğini belirtti.

Güncelleme: 22/11/2017

CNN Türk'ün düzeltmesi eklendi.