Görüntünün Payas Belediyesi önünde kendini yakan vatandaşı gösterdiği iddiası

Görüntünün Payas Belediyesi önünde kendini yakan vatandaşı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2016 yılında Antalya Muratpaşa Belediye binası önünde çekilmiş.

Haritalar yardımıyla videonun çekildiği yer teyit edilebiliyor.

Hatay Payas Belediyesi de konunun geçmişte Antalya’da yaşandığını belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan bir videonun Hatay Payas Belediyesi önünde kendini yakan bir vatandaşı gösterdiği iddia edildi. Görüntüde elinde bir bidon bulunan kişi, belediye başkanına derdini anlatamadığını ve kendini yakacağını söylüyor.  

payas belediye iddia


Görüntü 2016 yılında Antalya’da çekilmiş

Videonun eski tarihli olup olmadığını belirleyebilmek için internette “belediye önünde kendini yakan vatandaş” gibi bir arama yapılabilir. Bu arama sonucunda 2016 yılında Antalya Muratpaşa Belediyesi önünde bir kişinin kendini yaktığı haberleri görülüyor. Haberlerde, Antalya'da yaşayan 32 yaşındaki inşaat işçisinin işsiz kaldıktan sonra yardım istemek için Muratpaşa Belediye başkanıyla görüşmek istediği bilgisi yer almış. Ancak başkanla görüşemeyince belediye binası önünde kendini yakarak hayatını kaybetmiş.

İddia videosunda yer alan görüntünün Antalya Muratpaşa Belediyesi önünden olduğunu haritalar yardımıyla da kontrol edebiliyoruz. Görüntüde bir araç giriş kapısı ve binanın karşısında yer alan kuaför salonu, trafik tabelası gibi detaylar görülüyor. Google Haritalar sokak görünümlerinde de videonun Muratpaşa Belediyesi önünden olduğu anlaşılıyor.  

hatay antalya yanan vatandas

antalya hatay video karsilastirma

İddia videosunda detaylarla, haritadaki detaylar aynı.

Hatay Payas Belediyesi’nin güncel harita görünümü Google Haritalar’da yer almıyor, ancak belediye sitesinde ve resmi Twitter hesabında yer alan binaya ait görüntüler, videodakiyle aynı değil.  

Payas Belediyesi görüntülerin Antalya’dan olduğunu açıkladı

Videonun sosyal medyada yayılmasının ardından Payas Belediyesi resmi bir açıklama yaparak olayın 2016’da Antalya Muratpaşa Belediyesi önünde yaşandığını açıkladı. AK Parti Hatay milletvekili Abdülkadir Özel de güncelmiş gibi yayılan tweetlerin yalan olduğunu söyledi.