Erdoğan'ın Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl için düzenlenen bir ayine katıldığı iddiası

Erdoğan'ın Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl için düzenlenen bir ayine katıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl için düzenlenen bir ayine katıldıkları iddia edildi. Bu video İşin Aslı isimli Facebook sayfasında 2 bin 500’den fazla paylaşım, 66 bin görüntülenme aldı. YouTube’ta aynı iddiayla paylaşılan video ise 309 binden fazla görüntülenme aldı.

erdogan theodor herzl ayine katildi iddiasi 1024x510

Ancak Erdoğan’ın Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl için düzenlenen bir ayine katıldığı iddiası doğru değil. Video, Erdoğan’ın 1 Mayıs 2005 tarihinde Holokost kurbanları müzesi olan Yad Vashem’e yaptığı ziyaret sırasında çekilmiş.

Lisanslı fotoğrafların yer aldığı Getty Images’ta Yoav Lemmer tarafından çekilen fotoğraflarda Erdoğan’ın Yad Vashem’de olduğu ifade ediliyor.

erdogan yad vashem ziyareti 2 1024x628erdogan yad vashem ziyareti

Yad Vashem Müzesi, Kudüs’te yer alan Holokost kurbanlarının hikayelerini anlatan, Nazilere karşı mücadele verenleri anmak için Herzl Dağı’nın batı tarafına inşa edilmiş bir müze. Bu müze aynı zamanda dokümantasyon, eğitim ve araştırma amacı taşıyor.

Bu müzeye Türkiye'nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de ziyaret gerçekleştirmişti.

Farklı ülkelerin siyasi liderleri de müzeyi ziyaret etmişti

İsrail’i ziyaret eden farklı ülkelerin devlet başkanları, başbakanları ve bakanlarının da bu müzeyi ziyaret ettiği görülebiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin’in Yad Vashem’i ziyareti;

ABD Eski Başkanı Barrack Obama’nın ziyareti;

İrlanda Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore’un ziyareti;

Erdoğan’ın 2005 yılında İsrail’de bulunduğu sırada Theodor Herzl’in mezarını ziyaret ettiğine dair ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Theodor Herzl’in mezarı;

Theodor_Herzl_grave