Erdoğan’ın seçim logosunun Malibu isimli içecekten alındığı iddiası

Erdoğan’ın seçim logosunun Malibu isimli içecekten alındığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Malibu isimli içeceğin logosunun orjinal haline bakıldığında logonun değiştirildiği görülebiliyor.

Teyit'in ulaştığı Malibu markası yetkilileri bahsi geçen logonun hiçbir zaman kullanılmadığını belirtti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihhar olarak gönderilen bir görselde, Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan logonun Malibu isimli bir içecekten alındığı iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 9 Ağustos 2019’de Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık 8 bin kişi tarafından beğenildi.

malibu erdogan agac

Malibu’nun logosu montajlanmış

Ancak, Erdoğan için tasarlanan logonun Malibu isimli içecekten alındığı iddiası doğru değil. Malibu isimli içeceğin logosunun orjinal haline bakıldığında logonun değiştirildiği görülebiliyor.

malibu logo

Orijinal logoda palmiye ağaçlarının arkasında yer alan kırmızı nokta şeklindeki sembolün kesintisiz bir şekilde olduğu fark ediliyor.

malibu drink 768x1024

Malibu'nun yeni logolu şişesi

Alkollü bir içecek olan Malibu’nun resmi internet sitesinde farklı renklerdeki logolarla da karşılaşılabiliyor

BBC tarafından yapılan Malibu’nun satışıyla alakalı 27 Şubat 2002 tarihli bir haberde de söz konusu logoyu görmek mümkün.

malibu erdogan 1024x366

Teyit iddiada kullanılan logonun Malibu markasının logosu olarak kullanılıp kullanmadığını öğrenmek için Malibu şirketine ulaştı. Yetkililer iddiada bahsi geçen logonun hiçbir zaman kullanılmadığını belirtti.

İddialar bir süredir internete dolaşıyor

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde Erdoğan için tasarlanan logonun tanıtımının 1 Temmuz 2014’te gerçekleştirildiği ve logonun bu tarihten itibaren çeşitli iddialar eşliğinde paylaşıldığını söylemek mümkün. Erdoğan için hazırlanan logonun eski ABD Başkanı Barack Obama için hazırlanan logo ile benzediğine dikkat çeken bir yazıya da ulaşılabiliyor.

obama erdogan

Ancak uzun süredir internet efsanesine dönüşen Erdoğan'ın seçim logosunun Malibu isimli alkollü içeceğin logosundan çalındığı iddiası doğru değil. Üzerinde oynanarak oluşturulan logo internetteki yanlış bilginin en yaygın yedi türünden "manipülasyon"a giriyor.