Condoleezza Rice'ın Bin Ladin'le fotoğraf çektirdiği iddiası doğru değil

Condoleezza Rice'ın Bin Ladin'le fotoğraf çektirdiği iddiası doğru değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Montaj ilk olarak Freaking News'te yayınlanmış.

Freaking News, montajlanmış ve üzerinde oynanmış fotoğraf ve görsellerin paylaşıldığı bir site.

Rice ve Bin Ladin’in de birlikte çektirdiği iddia edilen fotoğraf 2007 yılında 1 Nisan Şaka Günü’nde Fotoşop Yarışması’nda paylaşılan 16 görselden biri.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Ali Develioğlu Aydınlık Gazetesi’ndeki 19 Ocak 2017 tarihli köşe yazısında Reina saldırganının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile bağlantısının ortaya çıktığını iddia etti.

“Yılbaşı katliamcısı terörist ile ABD bağlantısı kesinleşiyor” başlıklı yazıda Reina saldırganına Irak’ta El Kaide tarafından eğitim verildiği, El Kaide’nin ABD’nin kontrolünde bir örgüt olduğu belirtildi.

aydinlik ali develioglu

ABD ve El Kaide arasındaki bağlantının ise Condoleezza Rica ve El Kaide lideri Bin Ladin’in çektirdiği bir fotoğrafla da kanıtlandığının iddia edildiği yazıda; “Eski Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice`ın bir zamanlar El Kaide lideri Bin Ladin'le kolkola çekilmiş samimi bir sırıtışını görüyorsunuz!” ifadeleri kullanıldı.

Develioğlu, bahsi geçen yazısında, “Hillary Clinton dahi bizzat, geçtiğimiz aylarda, Afganistan savaşı sırasında El Kaide`yi kurdurttuklarını itiraf etmiş, ancak bunun uzun vadede yanlış sonuçlar doğurduğunu bu itirafına eklemişti. Bir çok ABD senatörü ve Trump da bu doğrultuda açıklamalar yaptılar. Bu nedenlerle son yıllarda artık olayın zaten gizlisi saklısı kalmadı” diyerek Bin Ladin ve Rice’ın birlikte çekildiğini iddia ettiği fotoğrafı paylaştı.

Develioğlu, yazısının sonunda CIA'in bunun fotoşop olduğunu açıkladığını ancak alternatif medyada ise fotoğrafın gerçek olduğunun ileri sürülmeye devam ettiğini ifade etti. Notta, "Fotoraf ne olursa olsun, en azından gerçeği sembolize etmektedir; eski bakan Rice`ın ve NeoConların El Kaide bağlantıları her türlü belgeyle kanıtlanmıştır" dedi.

Fotoğrafın kaynağı FreakingNews

Develioğlu’nun yazısında kullandığı fotoğrafın köşesinde FreakingNews.com yazısını görebilmek mümkün.

freaking

Freaking News, montajlanmış ve üzerinde oynanmış fotoğraf ve görsellerin paylaşıldığı bir site. Bu sitenin kullanıcıların üzerinde oynanmış fotoğraflarını paylaştığı bir Fotoşop Yarışması bölümü dahi bulunuyor.

freak bin laden

Rice ve Bin Ladin’in de birlikte çektirdiği iddia edilen fotoğraf 2007 yılında 1 Nisan Şaka Günü’nde Fotoşop Yarışması’nda paylaşılan 16 görselden biri.

usama bin ladenMontajda kullanılan Bin Ladin fotoğrafı.

Güncelleme: 23/01/2017

Ali Develioğlu'nun yazısının sonunda fotoğrafın gerçek olmadığına ilişkin iddiaların da olduğunu belirttiği not eklendi.