Büyük Postane’deki tarihi masanın yerine başka bir masa konduğu iddiası

Büyük Postane’deki tarihi masanın yerine başka bir masa konduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sirkeci Büyük Postane’den kaldırıldığı iddia edilen masa zaten orijinal değil, replika idi.

Salonda replika olan ile yeni bir masa birlikte duruyor.

PTT, tarihi ve kültürel anlamda değere sahip olan obje ve mobilyaların hepsini PTT Sirkeci Müzesi’nde sergiliyor.

Replika masa restorasyon dolayısıyla geçici olarak güvenli bir alana kaldırılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddaya göre, Sirkeci’de bulunan Büyük Postane’nin tarihi masası değiştirilip yerine sıradan bir masa konmuştu.

postane tarihi masa iddia

Tarihi masanın replikası yerinde duruyor

İddia, 2017 yılında sosyal medyada oldukça ses getirmiş ve çeşitli haber sitelerinde de konu olmuştu. İddiaya göre Sirkeci’deki Büyük Postane’de bulunan tarihi masa atılmış ve yerine sıradan bir masa konmuştu.

2017 yılında PTT tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Büyük Postane’de kullanılan bütün eşyalar replika, yani tarihi ya da kültürel bir değer taşımıyorlar. Yeni masalar ise yoğunluk olduğu dönemlerde mağduriyet yaşanmaması için yerleştirilmiş. Eylül 2017’de görselleri paylaşarak iddianın yayılmasına neden olan Twitter kullanıcısı da, masaların ikisinin yan yana olduğunu belirtmiş

23 Eylül 2020 tarihinde konunun tekrar gündeme gelmesiyle de masanın atılmayıp iki masanın da farklı salonlarda olduğunu söylemişti. Yine 2017 yılında PTT tarafından paylaşılan tweet ise yeni masaların yerine replikaların geleceğini duyurmuştu:

masa replikalari hakkinda ptt

Görsellerdeki pencere ayrıntılarından ve mermerlerdeki renklerden de masaların salonun farklı yerlerinde bulunduğu anlaşılabiliyor.

salonlar farkli postane

Nisan 2019’daki bu görselde de replika masanın yerinde olduğu görülebiliyor.

tripadvisor nisan ptt

Masanın tarihi değer taşıyan orijinali ise PTT Sirkeci Müzesi’nde sergileniyor. Müzeden bir görsel, Tripadvisor’da 2016 yılında paylaşılmış.

tripadvisor ptt muzesi

Replika masanın restorasyon dolayısıyla zarar görmemesi için kaldırıldığı, 24 Eylül 2020 tarihinde PTT tarafından yapılan resmi açıklamada da paylaşılmış.. Masa restorasyonun ardından yeniden yerine konacak.

ptt yeni aciklama