Bosna-Hersek cumhurbaşkanının yeni makam odasında Atatürk fotoğrafı bulunduğu iddiası

Bosna-Hersek cumhurbaşkanının yeni makam odasında Atatürk fotoğrafı bulunduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiada paylaşılan fotoğraf Bosna Hersek Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç’in yeni makam odasını göstermiyor.

Fotoğraf 2012 yılında Ankara'da çekildi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’in makam odasındaki Atatürk fotoğrafını gösterdiği iddiasıyla 28 Mart 2019’da Facebook’ta paylaşılan bir fotoğraf 602 kişi tarafından beğenildi ve 468 kez paylaşıldı.

bakir_izzetbegovic_ataturk_fotografi min

Ancak paylaşılan fotoğrafın İzzetbegoviç’in yeni makam odasını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2012 yılında Ankara’da çekildi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı resmî internet sitesinde, İzzetbegoviç’in 30 Temmuz - 1 Ağustos 2012 tarihleri arasında Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiği, ziyareti sırasında dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğü belirtiliyor.

izzetbegovic_davutoglu_basin_toplantisi_orijinal min

Adem Altan tarafından çekilen fotoğrafın orjinaline Getty Images üzerinden ulaşmak mümkün. Fotoğrafa bakıldığında, Altan’ın her iki lideri de kadraja aldığı, liderlerin görüşme sonrasında gerçekleştirdikleri basın toplantısı sırasındafotoğraflandığı görülüyor.

bakir_izzetbegovic_davutoglu_basin_toplantisi_1 min

bakir_izzetbegovic_davutoglu_basin_toplantisi_2 min

Aynı iddia daha önce de sosyal medyanın gündemindeydi

Sosyal medyada farklı kullanıcılar tarafından 2014, 2016 ve 2017 yıllarında paylaşılan fotoğraflar, farklı dönemlerde aynı iddiayı sosyal medyanın gündemine taşımış.

izzetbegovic_ataturk_fotografi 2014_2016 min

Paylaşımlardaki fotoğrafların hepsi, yukarıda bahsi geçen basın toplantısı sırasında çekilen fotoğrafın basit tekniklerle kesilmesiyle oluşturulmuş. Görseller oluşturulurken Ahmet Davutoğlu, Türk Bayrağı, T.C. Dışişleri Bakanlığı armalı kürsü kadrajdan çıkarılmış.

Ayrıca 2014’ten itibaren sıklıkla gündeme gelen kareler, Bakir İzzetbegoviç’i ‘Bosna Hersek’in yeni cumhurbaşkanı’ olarak tanıtıyor. İzzetbegoviç’in 2014 yılındaki seçimlerde yeniden liderlik koltuğuna oturduğu doğru, ancak kendisi 10 Kasım 2010 tarihinden beri görevde bulunuyor.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı resmî internet sitesinde yayımlanan fotoğrafta, Çin Halk Cumhuriyeti Bosna-Hersek Büyükelçisi Kine Chen Bo’nun İzzetbegoviç’i makamında ziyaret ettiğini görmek mümkün. İzzetbegoviç’in makam odası iddia görseldekinden tamamen farklı ve arka planda bir Atatürk fotoğrafı yok.

bakir_izzetbegovic_makam_odasi min

Bakir İzzetbegoviç aynı makam odasında 20 Mayıs 2018 tarihinde Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeye dair fotoğraflara da yine Getty Images fotoğraf arşivinden ulaşmak mümkün.

bakir_izzetbegovic_erdogan_bulusma_makam_odasi min