Yunanistan medyasının Erdoğan’ı kurta Pavlopoulos’u kuzuya benzeten görsel yayınladığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Yunanistan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kurt, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’u ise kuzu olarak tasvir etti.

YANLIŞ

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafla, Yunanistan medyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’la yaptığı görüşmede Erdoğan’ı kurt, Pavlopoulos’u ise kuzu olarak gösterdiği iddia edildi. Facebook’ta paylaşılan görsel binden fazla paylaşım, 2 binden fazla beğeni aldı. Ayrıca iddia, Haber Ekspres gibi haber sitelerinde de yer aldı.


Ancak iddia doğru değil. Erdoğan ve Pavlopoulos’u gösteren fotoğraf üzerinde yapılan montaj Yunanistan medyası tarafından değil, Yunanistan’da yaşayan bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.


Montajlanmış ekran görüntüsünde yer alan logo, Yunanistan’da yayın yapan EPT1 isimli medya kuruluşuna ait. Televizyon kanalının Yunanistan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının buluşmasıyla ilgili yaptığı yayında da böyle bir görsel kullanmadığı görülebiliyor.

EPT1’in görüşmeyle ilgili attığı herhangi bir tweette de böyle bir görsel kullanmadığı görülüyor.

Yunanistan basınında Erdoğan ziyareti

Yunanistan’da yayın yapan gazeteler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretini farklı ifadelerle manşete taşırken, herhangi bir medya organizasyonunun iddiada yer alan ve kurt-kuzu karşılaştırması yapan görseli yayınladığına dair bilgiye erişilemedi.

Kathimerini gazetesi, manşetinde, “Gerilim Dolu Ziyaret, Erdoğan Lozan Konusundan Sonra Azınlık Konusunu Da Açtı” ifadesini kullandı.

Eleftheros Tipos gazetesi ise manşetinde  “Tarihi Fiyasko, Zincirleme Hatalar Erdoğan’ın Benzeri Görülmemiş Kışkırtıcılığını Tetikledi” dedi.

Ethnos gazetesinin manşeti; “Çipras Erdoğan’ı Püskürttü”

Ta Nea gazetesi manşetinde ise “Kaba Taslak Diplomasi, Hükümet Erdoğan’in Tahriklerine Hazırlıksızdı” ifadelerine yer verildi.