Yapışkan andız otunun kanseri tedavi ettiği iddiası

İDDİA: Yapışkan andız otu kanseri tedavi ediyor.

BELİRSİZ

Yeni Akit’in haber sitesinde “Kanseri 20 günde iyileştiren otun adı ne? İşte cevabı” başlığıyla yayınladığı iddia, Manisa Manşet gazetesinde “20 günde kanseri tedavi ediyor!” başlığıyla yer aldı.

Kullanıcı yorumuna istinaden hazırlanan ve herhangi bilimsel kanıt ya da uzman görüşüne yer verilmeyen haberlerde, Manisa’da yaşayan ve şifa dağıtıcı olduğu iddia edilen kişinin kendi başından geçenler ele alınıyor. İddiaya göre Manisa’da yaşayan Lütfü Acet, yapışkan andız otu olarak bilinen bitki ile kanser hastalığını tedavi edebiliyor.

Kanseri tedavi ettiği iddia edilen otla ilgili bilgiler aktarıldıktan sonra Yeni Akit haberinin sonunda şu nota yer veriliyor:

“ÖNEMLİ UYARI: Otu kullanıp yan bir etkisini gördüğünüz anda bir doktora başvurmayı unutmayın. Gebe iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bu bilgiler tecrübeye dayalı bilgiler olup tıbbi kaynaklardan da yararlanılmıştır. Fakat kesin çözüm olduğu söylenemez.”

Haberde dikkat çeken bir diğer önemli nokta da şifa verdiği iddia edilen bitkinin zehirleyebileceğine dair düşülen not:

“Özellikle bu otu kendiniz bulur ve toplarsanız yapışkan olmasından dolayı tüm pislikleri üzerinde toplayacağını ve otu kullanırken zehirlenme ihtimaline karşı dağlık, insanların uzak olduğu egzoz dumanlarının değmediği yerlerden toplamınızı öneririz.”

Otun kanseri tedavi ettiğine dair herhangi bir bulguya şimdilik rastlanmadı sadece kanser hücresine özel çalışmaların yapıldığını söylemek mümkün.

Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, yapışkan andız otu ile ilgili yapılan çalışmaların, otun içerisindeki Favonoit ve Terpen türevi biyoaktif bileşiklerinin bazı kanser hücrelerinde etkili olduğunu tespit ettiğini ifade etti. Ancak Orhan bu bitkinin kullanımı ile tedavi edilen herhangi bir kanser vakası olmadığına da değindi.

Yapışkan andız otu (Kanser Otu) nedir?

Bilimsel adı “Inula viscosa L.” olan yapışkan andız otu çok yıllık tıbbi bir bitki. Bu bitki ile ilgili literatürde birkaç makale var ancak, herhangi bir ilacın gerçekten kansere tedavi olduğunu gösterebilmek için birçok araştırma yapmak gerekir.

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdinç Nayır, bilimsel çalışmaların yer aldığı PubMed isimli sitede, önce hayvanlar üzerinde sonra da insanlarda yapılan klinik çalışmalarla hazırlanan bir araştırmanın olmadığına dikkat çekti.  Haberde yer alan iddianın gerçek olabildiğinin gösterilmesi, ancak çok uzun süren ve detaylı araştırmalar sonucunda söylenebilir.  

Bitki ile ilgili insan kanser hücreleri üzerinde çalışılmış, ancak hiç insana geçilmemiş olduğu üzerinde duran, ABD’de Harvard Üniversitesi’nde yaptığı bilimsel araştırmalardan sonra Medikal Stratejik Danışman olarak çalışan Dr. Bikem Akten, konu ile ilgili şunları söyledi:

“İnsanlar üzerinde klinik araştırılması yapılmayan bir bitkinin etki ve yan etkileri konusunda bilgi verilmesi yanlıştır. Kanser tedavisi ciddi bir uygulamadır ve herhangi bir kanser tedavisi yıllar sürebilir.”

Kanser nedir? Nasıl tedavi edilir?

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın sitesinde yer alan bilgiye göre kanser, şu şekilde tanımlanıyor; Kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan yüzden fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar.

Farklı kanserler farklı seyir gösterir, bu nedenle de kanser tedavisinin farklılaştığına değinen Dr. Bikem Akten, “Hücrelerin kontrolden çıkması birçok sebepten dolayı olabilir. Mesela göğüs kanserine sebep olan faktörler ile pankreas veya prostat kanserine sebep olanlar aynı değildir. Göğüs kanserinin dahi kendi içinde değişik tipleri vardır. Hangi tip göğüs kanseri olduğunuz bir takım genetik testlerle doktorunuz tarafından belirlenir ve tedaviye ona göre karar verilir. Aynı şekilde, bir göğüs kanseri tedavisinde izlenecek yöntem ve ilaçlar, farklı sebeplerden dolayı oluşmuş pankreas kanseriyle aynı olmayabilir” dedi.

Kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir.

Bazen de hormon tedavileri, biyolojik tedavi yöntemleri ve hedefe yönelik tedaviler kullanılır. Bu tedavi yöntemlerinin tek başına veya birlikte uygulanmasına hekimler karar verir.

Kanser tedavisi genellikle medikal onkoloji uzmanı tarafından yönlendirilen bir ekiple yapılır.

Sonuç olarak, yapışkan andız otu ile yirmi günde kanserin tedavi edildiği iddiası bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Yapışkan andız otunun kanseri tedavi ettiğini kanıtlayan herhangi bir bilimsel araştırma bulunmuyor. Bu yüzden bir doktora danışmak ve sonuç verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi yöntemlerini tercih etmekte fayda var.