Yanlış haber, iki ülke arasında nükleer gerginliğine sebep oldu

İDDİA: Yanlış haber, İsrail ile Pakistanlı bürokratlar arasında gerginliğe sebep oldu.  

DOĞRU

 

Hürriyet, Sabah, Sol Haber, Milliyet, İsrail Savunma Bakanı’nın Pakistan’ın Suriye‘ye asker göndermesi durumunda, Pakistan’ı nükleer bir saldırıyla yok edeceği bilgisinin yer aldığı AWD News sitesindeki haberin gerçek olmadığını, bunun İsrail ile Pakistanlı bürokratlar arasında gerginliğe sebep olduğunu iddia etti.

Olaylar nasıl gelişti?

AWD News’in haberinde, eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon‘un, “Pakistan, IŞİD ile savaş için Suriye’ye kara gücü gönderirse bu ülkeyi nükleer saldırıyla yok ederiz” dediği iddia edildi.

AWD News haberde, Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif’in, Pakistan’ın istikrarı için Suriye krizini kullanmasının iki nedeni olduğunu belirtti. Haberde ilk olarak, Pakistan’ın Esad’a verdiği desteğin Pakistan’daki Şiiler ve Sünniler arasındaki mezhepsel gerilimleri daha da şiddetlendirebileceği, ikinci olarak ise Nawaz Şerif’in Esad’la olan ittifakı, Suudi Arabistan’la aralarındaki dış politikanın Pakistan’ın iç işlerindeki istikrarını ve hayati çıkarlarını tehdit edecek şekilde  yeniden dengelenmesine neden olabileceği belirtildi.

AWD News’ta yer alan haberin üzerine Pakistan Su, Enerji ve Savunma Bakanı Khawaja Asif, Twitter hesabından, “İsrail Savunma Bakanı, Pakistan’ı nükleer misilleme ile tehdit ediyor. Fakat İsrail Pakistan’ın nükleer bir güç olduğunu unutuyor” açıklamasında bulundu.

khawaja-w-asif

Ancak Asif’in üzerine açıklama yaptığı AWD News haberi gerçek değildi. AWD News daha önce yaptığı yanlış haberlerle de bilinen güvenilmez bir site. Fake News Checker sitesine göre, AWD News tartışmalara yol açan ve medyadaki en güvenilmeyen haber kaynaklarından biri olarak görülüyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, Bakan Khawaja Asif’in yaptığı paylaşımın üzerine Twitter’dan haberlerin gerçek olmadığını şu tweetle belirtti: “Eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon, Pakistan’ı bağlayan açıklamalarda asla bulunmadı. Bu bilgi tamamıyla yanlıştır”

ministry-of-defense

ibranice

İki ülkenin resmi kurumlarının web sitelerinde ise  konu ile ilgili bir açıklama bulunmuyor.

New York Times‘ın iki ülke arasındaki diyalogları haberleştirmesi üzerine, Pakistan Savunma Bakanı Khawaja Asif twitter hesabı üzerinden, “Nükleer programımız sadece özgürlüğümüzü korumak için bir caydırmadır. Bölgemiz ve ötesinde barış içinde bir arada olmayı arzuluyoruz” yanıtını verdi.