Araştırma: Haberi görüşten ayırma konusunda yeni nesil daha başarılı

Yeni nesil 50 yaş üstü gruba göre haberleri görüşlerden ayırma konusunda daha başarılı.


28/10/2018 13:29 6 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Bu içerik ilk kez "Younger generations are actually better at telling news from opinion than those over age 50" başlığıyla Nieman Lab tarafından 23 Ekim 2018 tarihinde yayınlanmış ve Sonay Ün tarafından Teyit için çevrilmiştir.

Ellerinde akıllı telefonlarıyla sinir bozucu şekilde dolaşan bu çocuklar, haber sayfalarının, görüş yazılarından ayrıldığı basılı gazete dönemine dair hiçbir şey bilmiyor. Pew Araştırma Merkezi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre haber ile görüş arasında ayrım yapma konusunda endişe duyulması gereken esas grup onlar değil.

Pew tarafından Şubat ve Mart aylarında yürütülen bir anket, ABD’de yaşayan 18-49 yaş aralığındaki bireylerin, olgusal açıklamaları gerçek, görüş açıklamalarını ise görüş olarak sınıflandırma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu yaş aralığının üçte biri, uygulanan testte beş haber öğesini tamamen doğru tanımlarken 50 yaş üstü grupta bu oran yüzde 20’de kaldı. Diğer bir taraftan genç grubun yüzde 44’ü testteki görüş öğelerinin tamamını doğru teşhis ederken yaşça daha büyük olan grubun sadece yüzde 26’sı tüm görüş öğeleri için doğru tanımlama yapabildi.

ABD’deki gençler olgulara dayalı haber ile görüş arasında daha iyi ayrım yapabiliyor

pew research young

ABD’deki her bir yaş grubunda, olgulara dayalı açıklamaları gerçek olarak doğru sınıflandıran yetişkinlerin yüzdesi

                              Beş (Tamamı)    Üç veya dört     İki veya daha az

18-49 yaş                     %32            %42            %26

+50                                %20           %49            %31

ABD’deki her bir yaş grubunda, görüş açıklamalarını görüş olarak doğru sınıflandıran yetişkinlerin yüzdesi

                              Beş (Tamamı)    Üç veya dört   İki veya daha az

18-49 yaş                     %44           %38             %18

+50                                %26           %48            %26

Not: Açıklamaları atlayanlar, o soruyu yanlış yanıtlayan katılımcılar olarak değerlendirildi.

Kaynak: Anket 22 Şubat ile 4 Mart 2018 tarihleri arasında yapıldı.

(Her yaş grubundan birey, becerisini bu bağlantıdan test edebilir.)

Pew’de araştırmacı olan Jeffery Gottfried şöyle bir değerlendirmede bulundu;

“Bu çalışmada dijital bilginin dışında, belgelere dayalı açıklamaları ve görüş açıklamalarını doğru sınıflandırma becerisiyle iki etkenin güçlü bir ilişkisi olduğu tespit edildi: daha fazla siyasi duyarlılığa sahip olma ve ulusal haber yayın organlarından alınan bilgilere daha fazla güvenme. Genç yetişkinler, siyasi bakımdan daha az duyarlı olma ve haber yayın organlarına daha az güvenme eğiliminde olsalar da görüş yazılarını haberden ayırt etme konusunda daha başarılı olmayı sürdürüyorlar.”

Amerikan Basın Enstitüsü’nün yakın tarihli bir araştırmasına ilişkin bir dipnot bu tespiti güçlendirir nitelikte. Dipnota göre, ABD’deki insanların yalnızca yüzde 43’ü dijital haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan görüşlerin haberlerden kolaylıkla ayırt edilebildiğini düşünüyor. Amerikan Basın Enstitüsü araştırmacıları, 30 yaş altı yetişkinlerin yüzde 52’sinin bu ayrımı sosyal medyada en azından bir dereceye kadar kolayca yapabildiğini belirttiğini, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ise bu oranın yüzde 34 olduğunu ortaya çıkardı: “Genç yetişkinlerde gözlemlenen kolaylık seviyesi tüm medya organlarında hemen hemen aynıydı.” Aynı zamanda araştırma, genç topluluğun “serbest kürsü” (op-ed) olarak ifade edilen basım jargonunu daha yaşlı olan kitleden açıkça daha az bildiğine dikkat çekti.

Gazetecilik terimleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar

    Görüş sayfalarında yer alan terimler dahildir

pew younger generation

Yukarıdan aşağıya doğru sıralanmıştır: Doğal reklam, Serbest kürsü, Atıf, Analist ve yorumcu, Muhabir ve köşe yazarı, Baş makale ve haber yazısı, Haber yazısı ve basın bildirisi, Siyasi doğrulamanın tanımı, Son dakika haberlerin anlamı

Soru: “Aşağıda gazetecilikte ve medyada kimi zaman karşımıza çıkan çeşitli terimlerin veya kavramların bir listesi bulunuyor. Her bir terimi veya kavramı ne kadar iyi biliyorsunuz?”

Soru: “Aşağıda gazetecilikte ve medyada kimi zaman karşımıza çıkan çeşitli terimlerin veya kavramların bir listesi bulunuyor. Her bir terim veya kavram için ABD’deki birçok kişinin bu terimler arasındaki farkı veya kavramların anlamlarını ne kadar iyi anladıklarını lütfen puanlayın.”

Araştırma: “Americans and the News Media,” 2018.

Pew tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, ABD’deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 57’sinin, haberlerin “çoğunlukla doğru olmadığını” düşündüklerini, sosyal medyadaki haberleri takip eden daha genç kitlenin ise beklenildiği gibi, sosyal medyanın “öğrenmelerini daha olumlu etkilediğini” öne sürme eğiliminde olduklarını (18-29 yaş aralığının yüzde 48’i, 50-64 yaş aralığının ise yüzde 28’i) tespit etti.

Serbest kürsü sayfaları şu günlerde, The New York Times’ta Trump hakkında çıkan anonim yazı ve başkanın USA Today’e yazdığı hata dolu makalesi nedeniyle haber döngüsü içerisinde daha fazla rol oynuyor. Hızla gizemli bir hale gelen terimlerle savaşmak yerine yeni nesil haber takipçilerinin gazetelerin bölümlerini anlamalarını takdir etmek dışında birkaç seçenek daha mevcut.