Araştırma: WhatsApp sahte haberlere karşı ‘görsel arama’ özelliğini deniyor

WhatsApp, sahte haberleri önleme kapsamında çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Uygulamanın bu seferki hedefi görsel dezenformasyon.


20/03/2019 18:41 2 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

*Bu içerik ilk kez "WhatsApp continues fight against fake news with new ‘search image’ feature" başlığıyla Mashable arafından 13 Mart 2019 tarihinde yayınlanmış ve Özge Çakır tarafından Teyit için çevrilmiştir.

WhatsApp, sahte haberleri önleme kapsamında çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Uygulamanın bu seferki hedefi görsel dezenformasyon.

WABetaInfo tarafından verilen bilgiye göre, Facebook bünyesinden bulunan mesajlaşma uygulaması, kullanıcıların platformda yer alan bir görseli Google’a kolaylıkla yüklemelerine imkan tanıyan yeni “görsel arama” özelliğini şu sıralar test ediyor.

WhatsApp kullanıcıları, yalnızca tek tıkla uygulamadan arama motoruna görsel gönderebilecek. Mesajlaşma uygulaması bu adımdan sonra kullanıcıları, ağda bulunan “benzer veya aynı görselleri” gösteren Google arama sonuçları sayfasına yönlendirecek.

Bu şekilde elde edilen bilgiler sayesinde kullanıcılar, bir görselin gerçek ya da sahte olduğunu belirleyebilecekler ve hatta görselin orijinal versiyonu hakkında bilgi alabilecekler.

whatsapp gorsel dezenformasyon karsiti onlemler min

WhatsApp günümüzde, bir milyarı aşkın aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler mesajlaşma platformu konumunda. Bu kadar çok kullanıcısının olması, uygulamayı sahte haberlerin başlıca hedefi haline getiriyor. WhatsApp’ın oldukça rağbette olduğu Hindistan’da uygulamayla yayılan yanlış bilgi maalesef ülkede ölümlere bile neden olabiliyor.

WhatsApp geçtiğimiz yıl sahte haber sorununu kontrol altına almak için çeşitli adımlar attı. Şirket, mezenformasyonun yayılmasını durdurmaya yönelik araştırmaları finanse edeceği bir girişim başlattı. Özellikle Hindistan’da çıkan sahte haberlerle ilgilenecek yeni bir iş pozisyonu oluşturdu.

Mesajlaşma uygulaması, sahte haberlerin yayılmasını önleme kapsamında birçok kez güncelleme yaptı. WhatsApp grup sohbetlerinde grup yöneticilerine yönelik oluşturduğu, mesaj iletimine sınırlamalar getiren ve her ay milyonlarca bot ve spam hesabını engelleyen yeni denetim özelliklerini kullanıcılara tanıttı.

WhatsApp, şu anda deneme aşamasında olan yeni “görsel arama” özelliğiyle resimler aracılığıyla yayılan sahte haberlerle olan mücadelesini yeni bir boyuta taşıyor.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

WhatsApp continues fight against fake news with new ‘search image’ feature, Mashable, 13/03/2019

Çeviri: Özge Çakır

Kapak Görseli: Mashable