Üç mini belgesel ile YouTube yayınına başlıyoruz

İki yılı aşkın süredir internetteki şüpheli bilgileri inceleyen Teyit, üç mini belgesel serisi ile sahte haberlere karşı mücadelesini YouTube’a da taşıyor.


24/12/2018 19:31 2 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

İki yılı aşkın süredir internetteki şüpheli bilgileri inceleyen Teyit, üç mini belgesel serisi ile sahte haberlere karşı mücadelesini YouTube’a da taşıyor.

teyitpedia:

Bilgi düzensizliği, toplumların karşı karşıya olduğu en ciddi sorunlardan biri.

Din, dil, köken, siyasi görüş, cinsiyet ve cinsel yönelim üzerinden toplumsal kutuplaşmaları derinleştiren, önlem almazsak hakikatle bağımızın tamamen kopmasına yol açabilecek bu sorunun ciddiyetinin farkında mıyız?

teyitpedia serisinin her bölümünde sorunun farklı boyutları; akademisyenler, gazeteciler, aktivistler ve araştırmacılarla derinlemesine inceleniyor. 

Şehir Efsaneleri:

‘‘Bir şekilde kulağınıza çalınıp, kaynağını çok da sorgulamadığınız için yıllardır doğru kabul ettiğiniz onlarca şehir efsanesi olabilir’’ desek, tepkiniz ne olurdu?

Hangi efsane, nasıl ortaya çıkmış? Yıllar boyunca ne tür kanallar aracılığıyla yayılmışlar? Neden doğru olamazlar? Bu seride, yaygın şekilde doğru kabul edilen, kimi masum kimi ise tehlikeli birçok şehir efsanesini araştırıyoruz.

Dosya:

Siyasetin, medyanın, akademinin ve sokağın gündemindeki hemen her tartışmada sahte haberlerin izine rastlıyoruz. Hatta kimi zaman, bu tartışmaların yanlış bilgiler yüzünden ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Eğer karşı karşıya olduğumuz sorunlarla ilgili bütün gerçekleri bilmiyorsak, bu sorunlara çözüm üretebilir miyiz?

Dosya serisinde Türkiye’nin önemli gündem maddeleri etrafında dolaşan yanlış bilgileri ortaya çıkarıyoruz.