Türkiye yalan habere karşı dirençsiz

Açık Toplum Enstitüsü’nün 2018 Medya Okuryazarlığı Endeksi'ne göre Türkiye, Makedonya'nın ardından sondan birinci sırada yer aldı.


03/04/2018 14:14 2 dk okuma

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Açık Toplum Enstitüsü’nün (Open Society Institute) 2018 Medya Okuryazarlığı Endeksi yayınlandı. Bianet'in 3 Nisan 2018 tarihli haberine göre bu yıl ikincisi yayınlanan endekste, Türkiye sondan birinci sırada yer alarak Makedonya’nın ardından “sahte habere karşı en az dirençli” ikinci ülke oldu.

35 Avrupa ülkesindeki eğitim, medya özgürlüğü ve kamu güveni alanları incelendiği raporda, Balkan ülkeleri, “dezenformasyon” gibi sahte haberlerin daha kolay yayıldığı ülkeler olarak öne çıktı. Endekste, “sahte habere en dirençli ülkeler” sıralamasında en üstte Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Estonya ve İrlanda bulunuyor.

Türkiye medya okuryazarlığı sıralamasında sondan ikinci

Eğitim kalitesi ile ifade özgürlüğünün de karşılaştırıldığı endekste, Türkiye yine Balkan ülkeleriyle aynı klasmanda yer aldı. Endekse göre, Türkiye medya okuryazarlığı alanında sondan ikinci olurken, medya özgürlüğü konusunda Makedonya’nın ardından 0 puanla sonuncu oldu. Medya okuryazarlığı konusunda en üst sırada ise 100 üzerinden 76 puan alan Finlandiya bulunuyor.

Open Society Medya Okuryazarlığı 2018 Endeksi 1024x573

Endeksteki medya özgürlüğü alanındaki ölçümler Freedom House ile Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün raporlarına dayanırken, eğitim konusundaki ölçümler de PISA’ya dayanıyor.

Medya Özgürlüğü Endeksi 1024x573

Medya okuryazarlığının yüksek olduğu ülkelerde başkalarına duyulan güven de fazla

Ayrıca endekste, medya okuryazarlığı konusunda fazla puanı olan ülkelerde başkalarına güvenin daha yüksek olduğu da belirtiliyor. Başkalarına güven sıralamasında Türkiye, Bulgaristan ve Sırbıstan’ın önünde yer alarak 4.5 puanla sondan üçüncü sırada yer alıyor. Başkalarına güvenme oranın en yüksek olduğu ülke ise 8.3 puanla Danimarka.

Başkalarına güven endeksi 1024x573

Açık Toplum Enstitüsü’nün 2018 Medya Okuryazarlığı Endeksi’nin ayrıntılarına ise buradan ulaşmak mümkün.