Teyit’in yeni yanlış bilgi raporu yayında: Azerbaycan Ermenistan çatışmaları

Teyit’in 27 Eylül - 10 Kasım arasında devam eden Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar boyunca yayılan yanlış bilgileri incelediği raporu yayınlandı.


10/12/2020 11:10 2 dk okuma

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

27 Eylül tarihinde başlayan ve ateşkesin imzalandığı 10 Kasım’a kadar devam eden Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda, internette dolaşan yanlış bilgilere yakından baktığımız “Yanlış bilgi raporu: Azerbaycan Ermenistan çatışmaları | 27 Eylül-10 Kasım 2020” yayınlandı. Rapor, çatışma boyunca internette yayılan ve Teyit’in radarına giren yanlış bilgilerin türlerini, mecralarını, etkileşimlerini ve aktörlerini analiz ediyor. 

Raporda neler var?

Raporda çatışma boyunca Teyit ekibinin “yanlış” olarak işaretlediği 33 yanlış bilgi inceleniyor. Çalışma bu bilgilerin en çok hangi platformlarda yayıldığı, etkileşim oranlarının mecralara dağılımı ve yanlış bilginin en çok hangi türleriyle karşılaştığımıza dair veriler barındırıyor. 

teyit azerbaycan ermenistan yanlis bilgi raporupng

Krizin ardında bıraktığı verileri yorumlayarak hazırlanan raporda, 44 gün boyunca yayınlanan 33 analizin yanı sıra, ihbarlar ve sonuçlandırılamayan iddialara dair içgörüler de var. Ali Osman Arabacı, Sayyara Mammadova ve Seçil Türkkan tarafından kaleme alınıp İsmet Mert Subay tarafından tasarlanan rapor, farklı çatışma ve krizlerin yarattığı yanlış bilgi evrenlerini de kıyaslıyor. 

Duygusal yükselişlerin, travmatik olayların yaşandığı, toplumda polarizasyonun yükseldiği, olaylara bağlı nefret söyleminin arttığı dönemleri Teyit, “kriz” olarak adlandırıyor. Raporda, Barış Pınarı Harekatı ve Covid-19 pandemisi ile son çatışmada yanlış olarak işaretlenen iddiaların öbeklendiği krizler de irdeleniyor. 

Teyit Azerbaycanca’nın etkisi

Teyit 18 Haziran 2020 tarihinde yanlış bilgiyle olan mücadelesini Azerbaycan’a doğru genişlettiğini duyurmuştu. 27 Eylül - 10 Kasım tarihleri arasında yaşanan Azerbaycan Ermenistan çatışmalarına dair rapor yazacak kadar veri ve içgörüye sahip olmamızda, Azerbaycan dilinde yayına başlamış olmamızın payı yadsınamaz. Geçen altı aylık zarfta, her iki krizi de yakından takip ettik. Toplam 40 analiz yayınladığımız Temmuz ve Eylül çatışmalarındaki yanlış bilgilerin türlerini ve internetteki seyahatlerini raporda bulabilirsiniz. 

Yanlış bilgi raporu: Azerbaycan Ermenistan çatışmaları | 27 Eylül-10 Kasım 2020 raporu Türkçe yazıldı, Azerbaycanca ve İngilizceye de tercüme edildi. Raporun Türkçe versiyonuna internet sayfamızın yayınlar bölümünden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Çatışma ile ilgili yayınladığımız tüm analizleri ise 27 Eylül 2020 Azerbaycan-Ermenistan çatışması etiketi altında internet sitemizde okuyabilirsiniz.