Teyit’in de imzacısı olduğu IFCN Nobel Barış Ödülü adayı

Nobel Barış Ödülü’nün bu yılki adaylarından biri, Teyit’in de imzacısı olduğu Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı, yani IFCN.


23/01/2021 12:00 3 dk okuma

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit’in de imzacısı olduğu Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı (IFCN), Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. IFCN’in adaylığını Eski Norveç Kültür ve Eğitim Bakanı Trine Skei Grande duyurdu.

NRK’ye verdiği mülakatta IFCN’in dezenformasyonla mücadeledeki faaliyetlerinin altını çizen Grande, teyitçiliğin günümüzde her zamankinden daha önemli bir hale geldiğini belirtti. Grande konuyla ilgili bir de tweet atarak, “Savaşların ilk kurbanı hakikattir. Joe Biden’ın konuşmasında bahsettiği gibi yalanlarla mücadelenin çok önemli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne teyitçileri aday gösteriyorum. Bizim desteğimize ihtiyaçları var” dedi.

IFCN direktörü Baybars Örsek de, haberden duyduğu mutluluğu dile getirerek, teyitçiliği küresel çapta daha ileriye taşımak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti

51 ülkede 79 teyit kuruluşu

Hakikat sonrası çağda teyitçilik, doğru bilgiye erişim için büyük önem taşıyor. 2015 yılında kurulan IFCN, dünya çapında teyitçiliğin daha güçlü standartlara sahip olması, güvenilir, doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Organizasyon, yayınladığı ve Teyit’in de imzacısı olduğu ilkeler kılavuzuyla, 51 ülkede 79 teyit kuruluşuyla birlikte yanlış bilgiyle mücadele ediyor.

Organizasyon bir yandan da ürettiği çözümlerle dezenformasyonla mücadele için teyitçilik, doğrulama, medya okuryazarlığı ve araştırmaları destekliyor.  

IFCN 2020 yılında oluşturduğu #CoronaVirusFacts işbirliği ile 70’ten fazla ülkeden 99 teyit organizasyonunu bir araya getirdi ve şimdiye kadar 10 binden fazla içeriği havuzunda topladı

Nobel Barış Ödülü, her yıl ulusların bir arada yaşamasını güçlendiren, silah ve orduların azaltılması için çabalayan kişi ve kuruluşlara veriliyor. Ödül, Oslo’daki Norveç Nobel Komitesi tarafından veriliyor. Komite üyeleri de Norveç parlamentosu tarafından seçiliyor. Ödülü geçen yıl Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı kazandı. Daha önces Kofi Annan, Sınır Tanımayan Doktorlar, Nadia Murad, Malala Yusufzay gibi isimler bu ödüle layık görülmüştü.

Teyit IFCN İlkeler Kılavuzu’nu 2017 yılında imzalamıştı

Teyit IFCN İlkeler Kılavuzu’nu 2017 yılında imzalayarak şeffaflık ve tarafsızlığını ortaya koymuştu. Kılavuz, dünyada doğruluk kontrolü yapan organizasyonlar arasında editöryal süreçlerinde, tarafsızlık, şeffaflık ve düzeltme politikası gibi ilkeleri dikkate alan doğrulama sitelerinin ortaya koydukları işlerin uluslararası geçerlilik kazanmasına yardımcı oluyor.

Teyit’in objektiflik ve açıklık, ekonomik şeffaflık, ekip, metodoloji ve düzeltme politikasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kılavuzun orijinaline buradan ulaşabilir, Teyit’in başvurusunu ve bağımsız değerlendiricinin başvuru hakkındaki görüşlerini inceleyebilirsiniz.