teyit.org First Draft Network partnerleri arasına girdi

teyit.org da First Draft Network’ün bu çalışmalarına katkı sunarak, yanlış bilgi yayılımının engellenmesi için oluşturulan güç birliğiyle deneyim paylaşacak.


05/01/2017 11:10 2 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Haziran 2015’te dijital çağda güven ve doğruluk üzerine farkındalığı artırmak ve yanlış haberlerle baş etmek için yol gösterici olmak amacıyla kurulan First Draft, 2017’de bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilecek çalışmalar için yeni partnerleri bünyesine kattı.

partner network logo

Eylül ayında Twitter, Facebook, Washington Post, CNN, AFP gibi önemli medya kuruluşlarını ağına dahil eden First Draft Network teyit.org’un da içinde yer aldığı 40 yeni partnerini duyurdu. Yeni partnerler arasında The Associated Press, ABC News, BBC News, Banjo, Bloomberg, Dataminr, Deutsche Presse-Agentur, The Guardian, NBC, NowThis, Rappler, Reuters, Sky News, Trinity Mirror ve Zeit Online gibi medya kuruluşları da var.

2017’de yanlış haberlerle mücadele güçlenecek

Yeni yıl planları arasında, tüm partnerlerin tek bir platform üzerinde doğrulama yapmalarını sağlayacak bir haber merkezi oluşturmaktan, deneyim paylaşımı yapmayı sağlayacak partner toplantılarına kadar pek çok planı olan First Draft Network, özellikle kriz anlarında bilginin nasıl yayıldığını, doğrulandığını ve tüketildiğini araştırmak üzere de harekete geçecek.first draft news network

First Draft Network, birlikte çalışacağı araştırmalarla dezenformasyon ekosistemini haritalandıracak, kullanıcıların davranışlarını izleyecek ve iletişim, sosyal psikoloji, antropoloji, bilgisayar mühendisliği gibi alanlardan farklı okumalar gerçekleştirerek yanlış bilgi yayılımıyla ilgili çalışmalar yapacak.

First Draft, websitesinde en iyi doğrulama örneklerini ve yöntemlerle ilgili makaleleri yayınlamaya da devam edecek.

teyit.org da First Draft Network’ün bu çalışmalarına katkı sunarak, yanlış bilgi yayılımının engellenmesi için oluşturulan güç birliğiyle deneyim paylaşacak.

Ağa dahil olan tüm partnerleri burada görebilirsiniz.