Seçim döneminde teyit.org'a iletilen şüpheli haber sayısı yüzde 80 arttı

24 Haziran’daki seçime giderken kullanıcıların teyit.org’u bir önceki dönemlere göre ne sıklıkla kullandığı, teyit.org’a gönderilen ihbar sayısı, yayınlanan analizler ve izleyici kitlenin teyit.org’a duyduğu ilgiyle alakalı seçim gözlem raporu hazırladık.


20/06/2018 19:09 4 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçimin erkene alınabileceği açıklamasından sonra Bahçeli’yle 18 Nisan’da bir araya gelmiş, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyerek erken seçimin 24 Haziran tarihinde yapılacağını açıklamıştı.

Seçim maratonunun başlamasıyla birlikte internet ve sosyal medyada teyit.org’un radarına giren ve kullanıcıların doğrulanması talebiyle teyit.org’a gönderdiği şüpheli haberleri inceleyerek hangi bilginin doğru hangi bilginin yanlış olduğunu kullanıcılarla paylaştık.

24 Haziran’daki seçime giderken kullanıcıların teyit.org’u bir önceki dönemlere göre ne sıklıkla kullandığı, teyit.org’a gönderilen ihbar sayısı, yayınlanan analizler ve izleyici kitlenin teyit.org’a duyduğu ilgiyle alakalı seçim gözlem raporu hazırladık.

Raporu hazırlarken iki ayrı karşılaştırma dönemi belirledik. 2017 yılında gerçekleşen Anayasa Referandumu hakkında teyit.org’un yayınladığı ilk analiz tarihi olan 26 Ocak 2017’den, referandumun gerçekleştiği 16 Nisan 2017 tarihi ile erken seçimin açıklandığı tarih olan 18 Nisan 2018’den 18 Haziran 2018’e kadar olan 2 aylık süreci ilk karşılaştırma dönemi olarak belirledik.

İkinci karşılaştırma dönemi olarak ise 1 Ocak 2018 - 18 Nisan 2018 ile erken seçimin açıklanmasının ardından 2 Haziran’a kadar olan 2 aylık periyodu seçtik. Böylece hem iki seçim arasındaki karşılaştırma yapabilirken hem de seçim öncesi ve seçim döneminde kullanıcıların teyit.org’u hangi sıklıkla kullandığını inceledik.

Kullanıcılar teyit.org’u erken seçim döneminde daha çok ziyaret etti

teyit.org internet sitesi, Erdoğan’ın 18 Nisan’daki erken seçim açıklamasının ardından 2018’in ilk 3,5 aylık dönemine göre daha çok ziyaret edildi. İnternet sitesine giren tekil kullanıcı sayısı seçim öncesi döneme göre yüzde 45’lik bir artış gösterirken sayfa görüntülenme sayısında yüzde 54’lük bir artış yaşandı.kullanıcı sayısı karşılaştırması

Erken seçimin açıklanmasının ardından internet sitesine giren tekil ziyaretçi sayısı, Anayasa Referandumu dönemine göre de yüzde 65’lik bir artış gösterdi. Sayfa görüntülenme sayısında ise tam iki kat artış yaşadı. Kullanıcılar seçim dönemlerinde internet ve sosyal medyada yayılan şüpheli haberlere dair doğru bilgiyi öğrenmek için teyit.org’u daha çok kullandı.

Seçim dönemlerinde teyit.org’u daha çok insan takip etmeye başladı

teyit.org’da yayınlanan analiz sayısı erken seçim döneminde ilk 3,5 aya kıyasla yüzde 16’lık artış gösterirken günlük takipçi artışında da yüzde 27’lik bir değişim yaşandı. Erken seçim döneminde yayınlanan analiz sayısı ve günlük takipçi artış oranı ise Anayasa Referandumu dönemine kıyasla yüzde 30’luk bir artış görüldü. Yani kriz anlarında ve toplumun büyük kesimini ilgilendiren olaylarda kullanıcıların doğru bilgi talebi de paralel bir şekilde artış gösterdi.analiz sayısıDoğrulanması talebiyle teyit.org’a gönderilen şüpheli içerikler yüzde 80 arttı

Erken seçim döneminde teyit.org’a doğrulanması talebiyle gönderilen şüpheli haber ihbarında, yılın ilk 3,5 aylık dönemiyle kıyaslandığında yüzde 80’lik bir artış görünüyor. Anayasa Referandumu döneminde gönderilen ihbar sayısına kıyasla da yüzde 44’lük bir artış var. Talebin artmasıyla birlikte teyit.org’un sosyal medya hesaplarından paylaştığı içerik sayısı da artmış durumda. teyit.org’un Facebook ve Twitter hesaplarından paylaştığı içerik sayısı yılın ilk 3,5 ayına göre yüzde 9’luk artış gösterirken bu oran referandum dönemine kıyasla yüzde 30 daha fazla.

ihbar sayısı karşılaştırması

Editör notu: Bu veriler ele alınırken teyit.org’un sosyal medya takipçi sayısını da göz önünde bulundurmakta fayda var. 26 Ocak 2017 tarihinde teyit.org’un toplam sosyal medya takipçi sayısı 76 bin 931 iken 16 Nisan 2017 tarihinde bu sayı 133 bin 41’e yükseldi. 1 Ocak 2018 tarihinde bu sayı 236 bin 481 seviyesine ulaşmışken 18 Nisan’da teyit.org’u Facebook ve Twitter üzerinden takip eden toplam takipçi sayısı 281 bin 441’di. 18 Haziran’da ise toplam takipçi sayısı 313 bin 538’e ulaştı. Bu rakamlar, teyit.org’un sosyal medya hesaplarını takip eden tekil kullanıcı sayısını değil toplam kullanıcı sayısını göstermektedir.

sosyal medya hesap