Araştırma: Koronavirüs salgınında haber tüketimi ve ipuçları

Bugünlerde haberlerden bunalmış hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Bu rehber, haber kaynaklarını nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacak.


08/04/2020 17:14 3 dk okuma

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

*Bu içerik ilk kez "How to consume news during the coronavirus pandemic" başlığıyla Poynter tarafından 25 Mart 2020 tarihinde yayınlanmış ve Can Başaçek tarafından Teyit için çevrilmiştir.

Bugünlerde haberlerden bunalmış hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Öğrenecek çok şey, bunları öğrenmenin ise birçok yolu var.

Bir bakıma, gelişmelerden haberdar olmamız hiç bu kadar önemli olmamıştı; toplum sağlığımız buna bağlı. Ancak aynı zamanda stres seviyemize ve bilgi alma kapasitemize de dikkat etmeliyiz.

Birkaç güvenilir haber kaynağı bulmanızı, sizin için en iyi olacak şekilde o kaynaklara başvurmanızı ve sonrasında birazcık geri çekilmenizi önerebiliriz. Bu rehber, haber kaynaklarının hangisinin sizin için, size uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacak.

Haber tüketicisi için ipuçları

  • Bir haber pek olası görünmüyorsa başka bir yerden doğrulayıp doğrulayamayacağınıza bakın. Hızlıca Google'da ya da güvendiğiniz bir haber sitesinde arama yapın.
  • Kaynağı kontrol edin ve bilgileri nereden aldığınızı öğrenin. Site gerçekçi mi? "Hakkında" sayfalarında ne var? Görevlerine, iş ahlaklarına ve geçmişlerine dair kanıt var mı?
  • Unutmayın, bilgiler hızla değişir ve dün gece gördüğünüz bir şey artık doğru olmayabilir. Bu, haberin yapıldığında anda doğru olmadığı anlamına gelmez.
  • Gazetecilerle temasa geçin, özellikle de yerel gazetecilerle. Sorular sorun. Nasıl olduklarını sorun ve neye ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Sosyal medya hesaplarından, e-posta adreslerinden ya da telefon numaralarından onlara ulaşabilirsiniz. Genellikle haber kaynağı ne kadar büyükse şahsi bir yanıt almanız da o kadar zorlaşır. Ama yine de temasa geçin.
  • Gazetecilik ve "medya" hakkında nasıl konuştuğunuza dikkat edin. Büyük medya şemsiyesinin altında kesinlikle etik olmayan ve sorumsuz kişiler bulunuyor. Ancak çoğu gazeteci, toplulukları bilgilendirmek gibi bir kamu hizmeti misyonu dürtüsüyle hareket ediyor. Bu, onlar için hayati önem taşıyor ve genellikle bunu yapmak için kendi sağlıklarını riske atıyorlar. Fırsatınız varsa lütfen kendi sosyal ağlarınıza bunu hatırlatın. Ve eğer fırsatını bulursanız bir gazeteciye teşekkür edin.

Teyit yanınızda

Hala abone olmadıysanız Covid-19 Postası’na buradan abone olabilirsiniz. Ayrıca Mart başından beri haftanın iki günü gönderdiğimiz bültenimizin eski sayılarına bile ulaşabilirsiniz

Covid-19 ile ilgili güncel ve teyitli bilgilerden YouTube’daki videolarımızı izleyerek de haberdar olabilirsiniz. Video içeriklerimizin devamı için bildirimlerinizi açmayı unutmayın!

Podcast’ımızın son üç bölümünde yeni koronavirüsü konuştuk. t cetveli’ne göz atmadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitemiz içinde koronavirüs etiketiyle arama yapabilir, sosyal medyada karşılaştığınız şüphe uyandıran gönderilerin teyitli haline ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

How to consume news during the coronavirus pandemic, Poynter, 25/03/2020

Çeviri: Can Başaçek

Kapak Görseli: NPR / Ryan Johnson