İncelenen iddiaları canlı takip edin: Editör Masası yayında

teyit.org editörlerinin incelemekte olduğu, doğruladığı ya da doğrulayamadığı tüm iddiaları görüntüleyebileceğiniz Editör Masası yayında.


07/05/2018 09:36 2 dk okuma

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org editörlerinin incelemekte olduğu, doğruladığı ya da doğrulayamadığı tüm iddiaları görüntüleyebileceğiniz Editör Masası yayında.

editor masasi goruntu 1024x623

Şüpheli haber havuzumuza düşen tüm iddialar içerisinde kaç tanesinin incelenmekte olduğunu, kaç tanesinin ise incelenmek üzere sıraya alındığını da görebileceğiniz Editör Masası, teyit.org editörlerinin iddiaları analiz etmek üzere kullandığı dubito isimli yazılımdan canlı olarak veri akışı sağlıyor.

Editör Masası, teyit.org iş akışı içerisinde önceliklendirme kriterlerini geçen ve arşivlenmemiş tüm iddiaların durumunu açıkça gösterecek.

incelenmekte olan 1024x262İçerisinde yer alan arama çubuğu sayesinde durumunu öğrenmek istediğiniz iddiayı bulabilecek, hangi tarihte şüpheli haber havuzuna girdiğini ve nasıl sonuçlandığını takip edebileceksiniz.

arama kutusu 1024x72Sonuçlanan iddialar Editör Masası’nda yeşil renkle işaretlenecek ve iddiaya ilişkin web sitemizde yayınlanan analize kolayca ulaşmanızı sağlayan bir bağlantı içerecek. Aynı şekilde, sonuçlandıramadığımız iddialar gri renkle işaretlenirken, söz konusu iddianın neden sonuçlandırılamadığı bilgisini de soru işareti ikonuna tıklayarak öğrenebileceksiniz.

sonuclanamayan iddia 2sonuclanamayan iddia 1Editör Masası bugünden itibaren teyit.org/editormasasi adresinde canlı yayında olacak.

teyit.org’a iletilen şüpheli haber ihbarlarının hangi aşamada olduğunu, hangi iddiaların önceliklendirilerek incelemeye alındığını takip edebileceğiniz Editör Masası ile teyit.org’un editoryal süreçlerinin de şeffaflaşmasını sağlamak istiyoruz.

Katkıları için Şerafettin Yarar ve Can Çitoğlu’na teşekkürler. Açık kaynak kodlu dubito’nun geliştirilmesine GitHub üzerinden destek olabilirsiniz.