Araştırma: Görüntüleri Google Earth kullanarak doğrulamak

Google Earth dünyayı masamızdan ayrılmadan gezmemize olanak sağlamasıyla en yararlı görsel doğrulama araçlarından biri.


21/01/2017 11:47 4 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bu içerik ilk kez "Verifying Location Using Google Earth" başlığıyla First Draft News tarafından 13 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmış ve Yusuf Tatlı tarafından düzenlenerek Teyit için çevrilmiştir.

2005’ten beri, Google Earth dünyayı masamızdan ayrılmadan gezmemize olanak sağlamasıyla en yararlı görsel doğrulama araçlarından biri.

Bu bağlantıdaki videoda, Google Earth bir fotoğrafın Twitter kullanıcısının iddia ettiği yerden olup olmadığını ve fotoğrafın gerçekte nereden geldiğini bulmamıza yardımcı oldu.

Maalesef, Google Earth’te görüntüleri otomatik olarak aramak şu an mümkün değil ama eğer konum hakkında genel bir bilginiz ve birkaç da ipucunuz varsa, bir çok şekilde doğrulama yapabilirsiniz.

Başka bir yazıda, fotoğraf veya videolarda olabilecek topografik unsurlar, tanımlanabilir binalar, işaretler ve fark edilir yapılar gibi ipuçlarından bahsetmiştik. Bu ipuçlarını not ettikten ve görüntüyü arada bir bakmak için masaüstüne kaydettikten sonra, Google Earth’teki araştırmanıza başlayabilirsiniz.

2015 yılında ücretsiz hale getirilen, Google Earth’ün Pro versiyonunu indirmenizi öneririz. Ek olarak gelen “Turlar ve Haritalama” özellikleri, haberleri sunarken ve ya yanlışlarken analiz sürecini göstermek ve tam şeffaflığı sağlamak için çok yararlıdır. Programı kurarken, lisans kodu kısmına GEPFREE yazabilirsiniz.

Google Earth'te arama yapmak

Google Earth belirli bir alanı keşfetmek için çeşitli arama ve izleme seçenekleri sunar. Bir konumu ismiyle, koordinatlarıyla veya ünlü bir yapının ismiyle aratabilirsiniz. Ünlü bir yapının ismiyle arama seçeneği, görgü tanıklarının ifadelerini doğrularken son derece kullanışlıdır, çünkü örneğin bir tweet “Kio Kuleleri”den bahsederse, Google Earth sizi doğrudan, ilaveten başka arama yapmadan, Madrid’e götürecektir.

Bir konuma yakınlaştığınız zaman bölgeyi, Google Street View ve Ground Level View ile keşfedebilir ya da “3B Binalar”, “Fotoğraflar” ve “Arazi” seçeneklerini seçerek farklı açıları ve detayları görebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda, yukarıda gösterilen vaka çalışmasında kullanılan arama tekniklerinin uygulanışı görebilirsiniz.

Birçok araç gibi, Google Earth araçlarına da, herhangi bir “son dakika” durumundan önce alışmanız önemlidir. Google Earth’teki Navigasyon gayet basittir. Kio Kuleleri’ni arayın ve aşağıdaki videoda gösterilen farklı yakınlaştırma, çevirme, ve eğme tekniklerini deneyin.

Eski görüntüler

Google Earth’ün diğer bir harika özelliği ise eski uydu görüntülerine bakabilmektir. Aşağıdaki örnekte Zaatari Mülteci Kampı’nı kullandık. 2011 yılında kurulan kampın ortaya çıkmasını ve gelişmesini yukarıdaki kaydırma butonunu kullanarak görebilirsiniz. Şu koordinatları kullanarak kendiniz de deneyebilirsiniz: 32°17’38.22”N 36°19’41.80″E


Konum noktalarını kaydetmek

Eğer kullanılan bir görüntüdeki bir mekanı sık sık doğrulamanız gerekiyorsa, Google Earth’te çabuk referans noktası koymak yararlı olabilir. Ayrıca, bu özelliği, o konuma ait herhangi bir görüntüyü kaydetmek için de kullanabilirsiniz. Bu özellik fark edilebilir yapıların olduğu konumlar için çok yararlıdır.

Mesafeyi ölçmek

Eğer farklı konumlardan görüntüleri doğrulamaya çalışıyorsanız, aralarındaki uzaklığı cetvel butonunu kullanarak ölçebilirsiniz. Çoğu zaman Google Earth’te, fotoğrafı çeken kişinin tam konumunu bulabilirsiniz. Bu yüzden, bir kaynağı doğrularken, fotoğrafçı ve fotoğraflanan olay arasındaki mesafeyi ölçmek yararlı olabilir.

Daha fazla tavsiye ve örnek için, Christoph Koetti’nin Doğrulama El Kitabı’nda Kahire’deki polis ve protestocular arasındaki çatışmaları anlattığı vaka çalışmasını ve Eliot Higgins’in gazeteciler için konum belirleme makalesini tavsiye ediyoruz.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

Verifying Location Using Google Earth, First Draft News, 13/02/2017

Çeviri: Yusuf Tatlı

Kapak Görseli: First Draft News