Araştırma: Fransa basını seçimler yaklaşırken yalan habere karşı birleşti

Fransa'daki basın kuruluşları, seçimler yaklaşırken yalan haberlere karşı CrossCheck isimli bir platform üzerinde birlikte çalışmak için harekete geçti.


13/02/2017 13:03 3 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bu içerik ilk kez "French newsrooms unite to fight election misinformation with the launch of CrossCheck" başlığıyla First Draft tarafından 6 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmış ve Gülin Çavuş tarafından Teyit için çevrilmiştir.

Fransa’daki pek çok farklı basın kuruluşu tarafından ortaklaşa hayata geçirilen doğrulama projesi Crosscheck, seçmenlere internette gördükleri içeriklerin hangilerine güvenecekleri konusunda yardımcı olacak.

Geçtiğimiz aylarda, farklı medya kuruluşlarının ve grupların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan CrossCheck, sosyal medya akışlarında, web aramalarında ve internette haber yayınlayan sitelerdeki içerikleri inceleyerek, nelere güvenebilecekleri konusunda halka yardımcı olmak isteyen bir doğrulama platformu. Facebook da ayrıca CrossCheck’i destekleyerek doğrulama süreçlerini, araçlar ve metinlerle açıklayarak seçimleri takip edenlere konuyla ilgili güncel ve onaylanmış, tartışmalı bilgileri sunacak.

CrossCheck medya ve teknoloji alanındaki uzmanları bir araya getirerek yanlış iddiaları, efsaneleri ve hurafeleri ortaya çıkaracak. Hangi haberin yanlışlandığını, yanlış yönlendirdiğini ya da kafa karıştırıcı olduğunu raporlayacak. Fransa’daki seçimler projenin ana odak noktası olacak, Fransa’nın pek çok farklı yerindeki organizasyonlardan gazeteciler birlikte çalışarak internette dolaşan fotoğraf, video, caps ve ya haber metni gibi farklı içerikleri doğrulayacaklar.

Halkın bu platforma katılımı teşvik edilerek soru sormaları ve şüpheli sitelerin, içeriklerin CrossCheck’in incelemesi için iletilmesi sağlanacak. Bu soruların hepsi listelenecek ve CrossCheck’in web sitesinden cevaplanacak.

Fransa’daki ulusal ve yerel haber kuruluşlarının desteğiyle tasarlanan CrossCheck, Eylül 2016’da First Draft Partner Ağı toplantısında yeni fikirlerle geliştirildi. 17 haber kuruluşu bu projeye katıldı; AFP, BuzzFeed, France Medias Monde, France Télévisions, Global Voices, Libération, La Provence, Les Echos,La Voix du Nord,Le Monde, Nice-Matin,Ouest-France, Rue89 Bordeaux, Rue89Lyon, Rue89 Strasbourg, Storyful ve StreetPress katılımcılar arasında. Her basın kuruluşu katkı sunacak, kaynaklarını ve bölgesel birikimlerini aktararak doğrulama sürecini güçlendirip hızlandıracak. Böylelikle ülkenin her yerindeki yurttaşlara ulaşıldığından emin olunmuş olacak. CrossCheck partnerleri, özellikle bazı uluslararası haber kuruluşları, bu raporları kendi haberlerinde, makalelerinde, programlarında kullanacak.

fr logos

ABD’de Kasım’da yapılan seçimlerde bir araya gelerek seçmenlere yönelik baskılara ilişkin rapor hazırlayan Electionland’in deneyimlerinden yararlanılacak. Electionland, First Draft ve Google News Lab’in kolektif öğrenme ve deneyim süreçlerinin Fransa’daki seçimlerde yararlı olacağı düşünülüyor.

Electionland’te olduğu gibi, seçilen öğrenciler eğitim alarak önde gelen basın kuruluşlarının teknolojilerini ve gelişkin arama tekniklerini kullanacak. CrossCheck, CFJ ve Science Po Gazetecilik Okulu’ndan gönüllüleri davet ederek bu işin bir parçası haline getirecek. CrossCheck editörleri her iddiayı özetleyecek ve içerik girerek web sitesinde paylaşılabilir rapor kartını canlı bir akış içerisinde yayınlayacak. Bu akış AFP tarafından tekrar gözden geçirilecek.

First Draft’ın partnerlerinden Bellingcat, yanlış bilgi ekosistemini Avrupa’daki diğer seçimleri de dâhil ederek daha geniş bir araştırma yöntemiyle ele alıp kalıplar ve davranışları ortaya koyan bir haritalandırma yapacak. Bellingcat tarafından yapılacak raporlar ve grafikler CrossCheck sitesinde görülebilecek.

CrossCheck 27 Şubat’ta yayında olacak.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

French newsrooms unite to fight election misinformation with the launch of CrossCheck, First Draft , 06/02/2017

Çeviri: Gülin Çavuş

Kapak Görseli: First Draft