Araştırma: Fotoğraf veya video doğrularken kullanabileceğiniz 7 ipucu

Hava durumundan, giyim kuşama, tabelalardan, rütbelere; bir fotoğraf veya video doğrularken dikkat etmeniz gereken 7 ipucu.


07/01/2017 09:20 3 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bu içerik ilk kez başlığıyla First Draft tarafından yayınlanmış ve Yusuf Tatlıcı tarafından Teyit için çevrilmiştir.

Bir fotoğraf ya da videoyu doğrularken bulabildiğiniz her ipucunu not etmekte yarar var. Örneğin bir mekan hakkında mimarisinden ne çıkarabiliyorsunuz? Tabelalardan ve reklam panolarından hangi bilgileri toplayabiliyorsunuz? Ortada ayırt edici bir işaret ya da coğrafi özellik var mı?

Bu ipuçlarını bir araya getirmek ve elde olan veri, harita ve bilgiyle karşılaştırmak genellikle bir fotoğrafın ya da videonun nerede çekildiğine dair doğru bilgiyi verir.

1) Tabelalar

tabelalar

Reklam panolarındaki yazılar, dükkan vitrinleri, trafik levhaları ve afişler, mekanı bulmak için araştırılmalıdır. Başka şubesi olmayan dükkanlarla başlarsanız, birden fazla adresle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

2) Giyim

giyim

Bir görüntüyü ya da videoyu doğrulamaya sıfırdan başladığınızda, yerel kıyafetler gibi kültürel tanımlayıcılar geniş bir başlangıç noktası sağlayabilir. Ayrıca giyim tarzının hava koşullarına ve iddia edilen mekana uyup uymadığına da dikkat etmelisiniz.

Silahlı çatışma içeren görüntüleri doğrulamak istiyorsanız, bütün dünyadan polis ve asker üniformalarını internette aratmak kullanışlı olabilir. (Örneğin, Vikipedi’de sadece kamuflaj desenlerini içeren bir sayfa var)

3) Manzara

manzara 1

Sıradağlar, nehirler, köprüler, ağaçlar veya kum zemin gibi tanınabilir özelliklere dikkat etmek, uydu ve sokak görüntüleriyle karşılaştırmak iyi bir referans noktası sağlar.

4) Yapılar

yapilar

Tam konumu uydu ile bulmak için, manzaralarla olduğu gibi heykeller, çeşmeler, su kuleleri ve çok uzun binalar gibi önemli yapıları dikkate aldığınıza emin olun. Ayrıca aramayı belirli alanlara indirgemek için mimari tarza da dikkat edin.

5) Hava durumu

hava

Hava durumuna dikkat edin. Özellikle gökyüzü açık, sağanak yağmurlu veya karlıysa. Her ne kadar hava durumu bağlam dışında çok kullanışlı olmasa da görüntülerdeki havanın, mekanın o günkü hava durumuyla karşılaştırılması bulmacanın esas parçalarından biri olabilir.

6) Haritalar, işaretler, rütbeler

bayrak ve isaretler

Bir grubu ya da bölgeyi tespit edebilecek işaret, arma ya da bayrak görebiliyor musunuz? Üniformaların üzerindeki rozetlere, polis armalarına ya da toplu taşıma araçlarının yanındaki belediye simgelerine bakın.

7) Araçlar

araclar

Hızlıca bir araştırma sonunda araç plakalarından bir fotoğrafın ya da videonun nerede çekildiğini doğrulayabiliriz. (Tabi, görüntüde sadece bir araç varsa dikkatli olmanızı öneriyoruz)

Her ne kadar arabaların şekli ve modelleri tam konuma dair ipuçları vermese de, bu tarz araçların olamayacağı konumları elemenizde kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

, First Draft News / Jenni Sargent, 07/01/2017

Çeviri: Yusuf Tatlı

Kapak Görseli: First Draft News