First Draft'ın görsel doğrulama rehberi artık Türkçe

First Draft’ın görsel doğrulama rehberi, bütün teyitçilerin sorduğu beş temel soruyu, aldığı yanıtları ve bu yanıtların ne anlama geldiğini anlatıyor.


20/11/2019 11:30 2 dk okuma

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

First Draft’ın, sosyal medyada karşılaştığımız görselleri teyit eden gazetecilere yönelik hazırladığı rehberi Türkçe’ye çevirdik! Şimdiye kadar pek çok #teyitpedia yazımızda, teyitçilik yeteneklerini geliştirmek isteyenler için yanlış bilgi sözlüklerine ve doğrulama yaparken faydalı olacak ipuçlarına yer vermiştik. Bu içeriklerimizi #teyitpedia başlığı altında paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu sefer, First Draft’ın beş temel soruyu temel alarak hazırladığı rehberiyle birlikte teyitçiliğin ayrıntılarına giriyoruz. Çünkü belirli bir içeriği doğrulamak için sorduğumuz her soruya aynı yanıtı almıyoruz! Şüpheli video ve fotoğrafları teyit ederken birçok farklı yönteme başvuruyor ve ulaştığımız bilgilerin en az iki kaynak tarafından doğrulanabilir olmasına dikkat ediyoruz.

First Draft’ın Görsel Doğrulama Rehberi, işte bütün teyitçilerin sorduğu bu beş temel soruyu, bu sorulara gelen yanıtları ve bu yanıtların ne anlama geldiğini anlatıyor. Türkçe’ye çevirdiğimiz bu rehberin sosyal medya kullanıcılarına, akademisyenlere, gazetecilere ve teyitçi gibi düşünmek isteyen herkese faydalı olacağını umuyoruz.

Gorsel Dogrulama Fotograf 1 721x1024

Fotoğraf doğrulama rehberinin PDF formatına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gorsel Dogrulama Video 721x1024

Video doğrulama rehberinin PDF formatına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.