Facebook 2020 ABD başkanlık seçimleri öncesi deep fake videoları yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçim kampanyalarının arifesinde, Facebook "deepfake" video ve fotoğrafları platformunda yasakladığını açıkladı.


08/01/2020 19:58 3 dk okuma

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

*Sorumsuzluk beyanı: Teyit, Mayıs 2018 itibariyle Facebook'un üçüncü taraf haber doğrulama programının Türkiye'deki partneridir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçim kampanyalarının arifesinde, Facebook "deep fake" (yapay zeka sahteciliği) olarak adlandırılan yapay zekayla oluşturulmuş kurmaca video ve fotoğrafları platformunda yasakladığını açıkladı.

Facebook’un kararını içeren yazıyı, şirketi Enerji ve Ticaret Bakanlığı duruşmasında da temsil eden Küresel İlke Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert kaleme aldı. Bickert, blogdaki yazısında bu tarz videoların henüz internette çok yaygın olmadığını ancak kullanımı arttıkça toplum için önemli bir tehdit oluşturduğu görüşünü paylaştı. 

Duyurudaki önemli vurgulardan biriyse şirketin bu çalışmalarda iş birliklerine yaklaşımı oldu. Reuters ile kurulan ortaklıktan bahsedilen yazıda ücretsiz bir çevrimiçi eğitim kursuyla dünya genelindeki haber merkezlerinin deep fake ve manipüle edilmiş videoları tanıması konusunda yapılan çalışmalara atıfta bulunuldu. Yine deep fake ve manipüle edilmiş içerikle mücadelede Cornell Tech, California Berkeley Üniversitesi, MIT, WITNESS, Microsoft, BBC ve AWS gibi kuruluşlarla yapılan iş birlikleri de içerikte altı çizilen konulardan. Şirket bu çalışmaların daha da yoğunlaşacağını belirtiyor. 

Açıklamada tartışılan noktalar

Şirketin duyurusunda, "ortalama biri için anlaşılır olmayan ve insanları yanlış yönlendirebilecek şekilde" düzenlenmiş ve yapay zeka veya makine öğrenimi algoritmaları tarafından oluşturulmuş içeriklerin kaldıracağı belirtildi. 

Burada merak edilen noktalardan biriyse, Facebook'un, "ortalama biri"nin ne anlama geldiğini tanımlamıyor olması. Hatta Gizmodo'da yazılan bir yazıda bu konuyla ilgili Mark Zuckerberg veya ABD Başkanı Donald Trump "ortalama biri" mi? Birçok insan ortalamanın üzerinde olduklarını düşünüyor fakat buna karar verecek kişi kim sorusu yöneltildi.

Şirketin söylediğine göre, parodi ve hiciv amacıyla düzenlenmiş videolar ve fotoğraflar bu ilke değişikliğine dahil değil. Fakat parodi veya hicvin ne olduğu konusunda herkesin farklı görüşleri de olabilir. Bir grup insan için açıkça şaka olan bir şey başka bir grup insan tarafından ciddiye alınabilir.

Pelosi sonrası içeriklerin kaldırılması gündeme gelmişti

Deep fake yasağı, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin (California senatörü) konuşmasının yavaşlatılarak alkollüymüş gibi gösterildiği videosunun geçen yaz sosyal medya platformlarında viral olmasından sonra gündeme geldi. Video Facebook'ta hızla yayılmış veo sırada Facebook, bu videonun şirket ilkelerinden herhangi birini ihlal etmediğini söylemişti. Ancak Pazartesi günkü deep fake yasağı, The Verge'e göre Pelosi videosu gibi içerikleri kapsamıyor. Çünkü, içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulmadığı belirtiliyor. Muhtemelen Pelosi’nin konuşmasını değiştirmek için hazır yazılımlar kullanılmış.

Öte yandan Kasım ayında, Twitter kendi deep fake politikasını hazırlamaya başlamış ve platformun gelecekteki kuralları ile ilgili kullanıcılardan geri bildirim istemişti. Şirket tahrif/manipüle edilmiş içerikler hakkında henüz yeni bir kılavuz yayımlamadı.