Covid-19 Postası yolda: Virüsle soğukkanlı mücadele için takip edin

Yeni koronavirüs Covid-19 salgını hakkında doğru bilgi edinmek için haftada 2 kez güncel gelişmeleri yayımlayacağımız Covid-19 postasına abone olabilrsiniz.


04/03/2020 13:03 3 dk okuma

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni koronavirüs Covid-19 hakkında güncel gelişmeleri derleyeceğimiz Covid-19 Postası yola çıkıyor. Covid-19 Postası’nda derde deva olabilecek, gündelik hayatımızı etkileyecek başlıklar, güncel ve teyitli istatistiki veriler, salgın etrafında dolaşan yanlış bilgiler, kullanışlı tavsiyeler ve öğrenmenin işe yarayacağı bazı terimler bulacaksınız. Bülten şimdilik haftada iki kez sizlere ulaşacak.

İlkini 6 Mart Cuma günü göndereceğimiz Covid-19 Postası’na abone olmak için aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

twitter 1024x512

Salgınlar korkutucudur; ama bir gün geçerler. Son iki aydır dünyanın ciddi bir kısmını etkileyen Covid-19 salgınını, sakin kalarak, aklı başında önlemler alarak ve sorumlu davranarak atlatmak da mümkün; panikten eli ayağına dolaşmış bir halde, korku ve kaygılarımıza esir düşerek de… 

İlk yolu seçmek, bu salgından hem kendimiz hem de ortak hikayemizle ilgili bir tecrübe edinerek çıkmak istiyorsak, doğru ve güvenilir bilgi en büyük yardımcımız olacak. Aslında doğru bilgi de yetmiyor; mevzu sağlık ve tıp olduğundan, bize ulaşan bilginin anlaşılabilir ve sindirilebilir olması, düzenli olarak güncellenmesi de lazım. 

Malum, insan yabancısı olduğu her şeyin etrafında bir gizem haresi görmeye meylediyor. Aşık olmamızın sebebi de bu hare, bir salgın karşısında panikleyip divane davranmamızın da… Yaklaşıp tanıdıkça büyü bozuluyor bozulmasına, ama o zarfı nasıl geçirdiğimiz, bizlerin ve etrafımızdakilerin hayatını doğrudan etkiliyor.     

Salgın başladığı günden bu yana önünüze düşen paylaşımları şöyle bir gözden geçirin. Bilimsellikten uzak, dedikodudan başka kaynağı olmayan, ırkçı ya da yabancı düşmanı, abartılı, komplo teorilerinden beslenen ve yanlış olduğu en fazla birkaç gün içinde ortaya çıkan içeriklerin maliyetini hesap edin. Değer miydi? 

Teyit olarak, yeni koronavirüs, ya da bilimsel adıyla Covid-19 ile mücadelede yalpalamayalım diye, üzerimize düşeni yapmak için yola çıktık. Abonelerinin doğru, güncel, sade ve derli toplu bilgi edinebilecekleri bir bülten tasarladık. 

Bülteni tasarlarken en temel ihtiyaçlara odaklandık; derde deva olabilecek, gündelik hayatımızı etkileyebilecek konularla sınırlı kalmaya gayret gösterdik, dil ve anlatımımızı sadeleştirebilmek için görsel çözümlere başvurduk. Bültene abone olanlar, salgının gidişatına dair teyitli istatistiki verileri, güncel ve hayatımızı etkileyebilecek gelişmeleri, salgın etrafında dolaşan yanlış bilgileri, kullanışlı tavsiyeleri ve işe yarayacak bazı terimlerin anlamlarını, derli toplu olarak öğrenebilecek. 

Covid-19 Postası şimdilik haftada iki gün gönderilecek. Salgının ve doğru bilgi ihtiyacının gelişimine göre sıklaşabilir de. 

Salgınla mücadele için ellerinizi düzenli olarak dezenfekte etmekle kalmayın, Covid-19 Postası’na da abone olun. Unutmayın ki büyü bozulup hare dağıldığında karşıdaki başta olduğu kadar korkutucu ve güçlü gözükmeyecek.