‘Buna kim inanır?’ demeyin: 2018’den beş absürt yanlış bilgi

İşin aslını ortaya çıkarırken karşılaştığımız bazı iddialar, bizi de hayrete düşürdü. 2018 yılında yanlış olduğu ortaya çıkan inanması güç iddiaları derledik.


28/12/2018 13:13 3 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit 2018 yılında yaklaşık 350 analiz yayımladı ve sosyal medyada birçok farklı alandaki iddianın doğruluğunu araştırdı. Araştırmalar yapıp işin aslını ortaya çıkarırken karşılaştığımız bazı iddialar, bizi de hayrete düşürdü. Bu listede 2018 yılında yanlış olarak sonuçlanan inanması güç iddiaları derledik.

1) Baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden adam beyinsiz mi çıktı?

Birçok haber kuruluşunun Mart 2018’de yaptığı habere göre İrlanda’da 84 yaşındaki bir hasta baş ağrısı şikayetiyle doktora gitti ve beyinsiz olduğunu öğrendi. Ancak durum anlatılanlardan biraz farklıydı. Hastaneye giden adamın sağ beyninde sadece dokuz santimetrelik bir hava boşluğu vardı. Sıradışı bir durum da olsa doktorlar felç tehlikesine karşı bir ilaç verip hastayı eve göndermişti.

bas agrisi sikayetiyle hastaneye giden adamin beyinsiz ciktigi iddiasi

2) Kara balıkçıl kuşu Ramazan ayında davranışlarını mı değiştiriyor?

Sosyal medyada yayılan şüpheli bilgilerin Türkiye’nin içinde bulunduğu gündeme göre şekillendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu örnek de 2018’in yaz aylarına gelen Ramazan ayının etkisiyle internette bolca paylaşıldı. İddiaya göre videodaki kara balıkçıl kuşu, Ramazan ayında su içerken oruç tutan insanlara görünmemek için kanatlarıyla kendisini kapatıyordu. 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen videodaki kara balıkçıl kuşunun bu hareketi ise sadece bir avlanma tekniği.

kara balikcil kusunun sadece ramazanda su icerken kendisini kapattigi iddiasi

3) Gökten düşen ahtapot stok fotoğraf çıktı

Neredeyse tüm haber kuruluşları tarafından kullanılan ve Çin’de gökten düşen bir ahtapotu gösterdiği belirtilen fotoğraf, 2018 yılının ilginç vakalarından birisi oldu. Çin’in doğusunda bulunan Qingdao’da bir fırtına meydana gelse de gökten düşen ahtapot stok fotoğraf sitesinden alınan bir görseldi.

gokten ahtapot yagdı 1

4) İniş sırasında rüzgarın etkisiyle ters dönen uçağın videosu gerçek miydi?

Show Tv Ana Haber bülteninde 17 Eylül 2018’de yayınlanan ve inişe geçtiği sırada ters dönen bir uçağı gösteren video ilk bakışta herkesi korkuttu. Ancak olay sanıldığı gibi değildi. Bir YouTube kanalı tarafından yayınlanan video aslında gerçek olmayan ve bilgisayar desteğiyle üretilen görüntülerden ibaretti. CGI (bilgisayar üretimli imgeleme) adı verilen teknik ise Hollywood filmlerinde de sıkça kullanılan bir video tekniği olarak biliniyor.

5) Muharrem İnce camide halay çekti mi?

2018 yılında yapılan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri boyunca Teyit 43 analiz yayımladı ve şüpheli bilgilerin arttığı bu dönemde doğru bilginin peşinden koştu. Seçim döneminde ortaya atılan en absürt iddialardan biri de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başkan adayı Muharrem İnce’nin bir camide halay çektiğini iddia eden fotoğraftı. Yapılan araştırma sonucunda fotoğrafın orijinalinin Kadıköy Sahrayicedid Camii’nde verilen bir eğitim sırasında çekildiği anlaşıldı.

fotografin muharrem incenin camide halay cektigini gosterdigi iddiasi

ekip banner