Araştırma: TikTok yanlış bilgiyle mücadele için yeni bir video serisi başlatıyor

TikTok, platformundaki yanlış ve yanıltıcı bilgilerle mücadele etmek için popüler içerik üretenlere başvuruyor ve kullanıcılarını eğitmeyi hedefliyor.


05/08/2020 01:30 4 dk okuma

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

*Bu içerik ilk kez "TikTok has a misinformation problem—and is turning to popular creators for help" başlığıyla Fast Company tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanmış ve Can Başaçek tarafından Teyit için çevrilmiştir.

TikTok videoları, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin yeniden iyi bir fikir gibi görünmesini sağlayan hızlı komedi, yaratıcılık, dans, tuhaflık ve kişilik patlamaları içeriyor. Ancak bu platformun en iyi özellikleri, aynı zamanda yalanların ve propagandanın yayılmasına da neden olabiliyor.

TikTok'un yanlış bilgi sorunu var

Aşı karşıtlarından, 5G ağlarının koronavirüs belirtilerine sebep olduğu yönünde yanlış iddialarda bulunan insanlara kadar TikTok'ta çeşitli yanlış bilgi biçimlerini bulmak için uzaklara bakmak gerekmiyor. Ayrıca, ABD Başkanının "yarı gerçekler"i dile getirdiği içerikler paylaşan birçok Trump yanlısı hesap bulabiliyorsunuz.

TikTok şimdi ise platformda kullanıcılarını, diğer kullanıcılar tarafından yayımlanan yanlış bilgileri nasıl tespit edecekleri konusunda eğitmeyi ve bunları paylaşmamayı öğretmeyi amaçlayan yeni videolar yayımlıyor."Be Informed" (Haberdar Olun) adlı kampanyada TikTok'un en popüler video üreticileri, TikTok videolarındaki kaynakların güvenilirliği nasıl incelenir ve gerçeklerle görüşler nasıl ayırt edilir gibi konuları ele alıyor.

TikTok, platformundaki yanlış bilgi tehdidi konusunda gergin olmakta haklı. Koronavirüsün ortaya çıkışı, ekonomik çalkantı ve büyük ABD seçimi öncesinde, bu kısa süreli video platformunun büyük skandallara yetecek gücü yok. Şirket halihazırda hem yasal güvenlik endişelerinden hem de TikTok'un Çin bağlantıları gibi daha soyut endişelerin artmasından dolayı (ana şirketi Bytedance bir Çin şirketi), gerçek bir ABD yasağı olasılığıyla karşı karşıya.

TikTok, komik bilgi reklamlarına benzeyen videoların içeriğiyle ilgili yardım almak için Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Birliği'ne (NAMLE) başvurdu. TikTok, aynı zamanda Family Online Safety Institute ve ConnectSafely gibi çevrimiçi güvenlik kuruluşlarıyla da çalıştığını söylüyor.

TikTok popüler içerik üretenlere başvuruyor

"Bu video serisi, içeriğin nasıl değerlendirileceği ve bu becerilerin yanlış veya yanıltıcı bilgilere karşı korunmak için nasıl kullanılacağı konusunda tavsiyede bulunmak üzere tasarlandı," diyor TikTok'un Yaratıcı Topluluk Direktörü Kudzi Chikumbu. "Böylece günün sonunda ne tükettiklerini ve ne yarattıklarını gerçekten düşünecekler."

TikTok, büyük ABD teknoloji şirketlerinin hiçbirinin öngöremediği yeni bir video formatı ve basit ama etkili üretim araçları sunan büyük bir atılım oldu. Doğal olarak kullanıcılar yığın halinde geldiğinde onlarla birlikte propagandacılar, komplocular ve komplo teorisyenleri de geliyor.

Ancak TikTok'un Topluluk İlkeleri’ndeki yanlış bilgi bölümü, henüz oluşturulma aşamasında. TikTok yeni koronavirüse yanıt olarak, "bir kişinin sağlığına veya geniş ölçekte kamu güvenliğine zarar verebilecek" yanlış bilgiler içeren videoları yasakladı. Ayrıca "korku, nefret veya ön yargıları" körüklemek için tasarlanmış videoları da yasakladı. Aynı zamanda, "zarar vermek için tasarlanmış asılsız haberler, kimlik avı girişimleri veya manipüle edilmiş içerikler\" (kötü niyetli veya onur kırıcı deepfake içerikler bu kategoriye girebilir) ve insanları seçimlerle ilgili yanlış yönlendiren içerikleri de yasakladı.

Uygulamada kullanıcıların, yanlış bilgi politikasını ihlal ettiğine inandıkları içerikleri bildirebilecekleri bir "yanıltıcı bilgi" kategorisi oluşturuldu. Bildiriler Los Angeles merkezli, özel bir moderatör grubuna gönderiliyor ve hesaplar ve videolar TikTok'un yanıltıcı bilgi politikalarına göre inceleniyor. Koronavirüs ile ilgili videolarda TikTok artık koronavirüsle ilgili bilgilendirici bir sayfanın bağlantısını ekliyor ve kullanıcılara güvenilir kaynaklardan gelen doğru bilgileri aramalarını hatırlatıyor.

Stanford'daki İnternet Gözlemevi'nden Alex Stamos, yakın tarihli bir The Verge podcast'inde TikTok'un şu anda altyapı oluşturduğunu ve insanların yanlış bilgilerle başa çıkmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

"Burada bunun hakkında çok fazla düşünen, yasal yetki sahibi güvenirlik ve güvenlik çalışanları var," diyor Stamos. "Ama aynı zamanda Çinli bir şirket olan Bytedance'in kısıtlamaları içinde çalışmak ve çok hızlı bir şekilde önyükleme yapmak zorunda kalıyorlar."

TikTok, yeni videoların zamanlamasının mevcut olaylarla ya da platformundaki yanlış bilgi birikimiyle ilgili olduğuna yönelik yorumları reddediyor. Ancak TikTok'un, sorunun önüne geçmek için açtığı pencere belli bir süre açık kalacak. Ayrıca ABD düzenleyicileri olayları yakından izliyor.

Bu içerik Teyit tarafından çevrilmiştir.

TikTok has a misinformation problem—and is turning to popular creators for help, Fast Company, 16/07/2020

Çeviri: Can Başaçek

Kapak Görseli: Wallaeoo