Adalet Mitingi sırasında alandaki kişi sayısına dair iddialar ve olasılıklar

İstanbul Valiliği'nin açıklamasında ve sosyal medyadaki paylaşımlarda Adalet Mitingi'nde Maltepe'deki etkinlik alanında 175 bin kişi olduğu iddia edildi.


10/07/2017 17:07 5 dk okuma

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarda 9 Temmuz’da düzenlenen Adalet Mitingi’ne 175 bin kişinin katıldığı iddia edildi. Miting alanının yüz ölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümler sonucunda yaklaşık 175 bin kişinin Maltepe miting alanında bulunduğu belirtildi.

valilik miting

Adalet Mitingi’nde sahneden kalabalığı gösteren fotoğraflara ve havadan yapılan video çekimlerine bakıldığında miting alanı olarak dikkate alınan bölgenin Google Earth görüntüsündeki iki parça halinde bulunan çayır ve beton dolgu gösteri alanı olduğu görülebiliyor.

Çayır ve Gösteri alanı içerisinde yer alan camiyi hem Google Earth görüntülerinde hem de miting alanında görebiliyoruz. Miting alanının Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu sahne ile bu cami arasında yer aldığını söylemek mümkün.

google earth miting

adalet mitingi cami 2

Metrekare hesabına göre alanda kaç kişi bulunabilir?

Mapchecking isimli araçla metrekare başına kaç insanın sığacağı hesaplanarak toplam kaç kişinin bir alanda bulunabileceği üzerine tahminde bulunmak mümkün.

Metrekare başına bir kişi düştüğü varsayıldığında alanda yaklaşık 100 bin işi olabileceği belirtilebilir. Adalet Mitingi’ndeki kalabalık göz önünde bulundurulduğunda metrekare başına bir kişinin düşüyor olması mümkün görünmüyor.

maltepe metrekare basina 1 kisi

Kitle üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. G. Keith Still, kitlenin güvenliği ve risk analizi konularında uzman. Still’in geliştirdiği metotla, bir metrekareye bir kişinin düştüğü kalabalığın görselleştirilmiş haline bakıldığında Adalet mitinginin daha kalabalık olduğunu söylemek mümkün.

Mitingte insanların toplandığı ortalama yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda İstanbul Valiliği’nin iddia ettiği şekilde 175 bin kişi bulunuyor olsaydı, Maltepe Etkinlik Alanı’nın yukarıdan görüntüsünün yoğunluğunun şu şekilde olması gerekirdi.

bir bucuk

Metrekare başına üç kişinin düştüğü varsayıldığında toplamda yaklaşık 300 bin kişinin miting alanında bulunabileceği söylenebilir.

maltepe miting alani metrekare basina 3 kisi

Still’in hazırladığı görselleştirmeyle metrekare başına üç kişinin bulunduğu bir görüntünün yoğunluğu şu şekilde görülebilir;

3 people per square metre 2_med_hr

Metrekare başına beş kişinin düştüğü varsayılırsa alanda yaklaşık 510 bin kişi bulunabilir.

maltepe metrekare basina 5 kisi

Metrekare başına beş kişinin nasıl bir yoğunlukla görüldüğü ise şu şekilde görselleştirilebilir.

bes kisi metrekare

Gösteri alanı toplam 270 bin metrekare, kullanılan 100 bin metrekare

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası yaptığı açıklamada miting alanının yaklaşık 273 bin metrekare olduğunu ve 100 bin metrekarelik alanda da katılımcıların olduğunu, toplamda 373 bin metrekarelik alanın hesaplanması gerektiğini ifade etti ve sayının en az 1 buçuk milyon olduğunu belirtti.

Odanın bahsettiği 100 bin metrekarelik alanın nereyi kapsadığı bilinmemekle birlikte bahsi geçen 270 bin metrekarelik alanın tümü de miting için kullanılmıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Üstyapı Projeler Müdürlüğü’nün Maltepe Sahil Yolu Dolgu Projesi ile ilgili hazırladığı sunumda bu iki alanın toplam alanının 270 bin metrekare olarak ifade edildiği görülebiliyor.

maltepe dolgu alani

Projede belirtilen Çayır ve Gösteri Alanı’nın tamamının 270 bin metrekare olduğunu Mapchecking ile de doğrulamak mümkün. Ancak Adalet Mitingi ve diğer etkinlikler sırasında 270 bin metrekarelik alanın yalnızca bir bölümü kullanılıyor. Bu detayı miting sırasında çekilen videolarda görmek mümkün. Alanın sağ ve solundaki yeşillik alanlarda katılımcı bulunmuyor.

toplam metrekare 1024x474

Miting alanı içerisinde yaklaşık olarak en az 100 bin, en çok 700 bin kişi bulunabilir

Mitinge toplamda kaç kişinin katıldığı bilinemese de fotoğraflarla belirlenebilen miting alanı içerisinde en az yaklaşık 100 bin kişi bulunabilirken, en çok ise metrekare başına yedi kişinin bulunabileceği varsayımıyla 700 bin kişi alanda aynı anda yer alabilir. Metrekare başına beş kişiden fazla düştüğü koşullarda Still bunu yüksek risk taşıyan bir sayı olarak yorumluyor. Bu yüzden bir miting alanında metrekare başına en fazla yedi kişinin bulunabileceğini söyleyebiliriz.

Bunlar kesin sayılar olmasa dahi bu sayılar ortalama bir veri olarak kabul edilebilir. Mapchecking aracıyla miting alanı farklı şekilde hesaplanarak farklı sayılara ulaşılması mümkün. Ancak bu sayılarda daha büyük oynamalar olması mümkün görünmüyor.

Maltepe Miting Alanı’nda 2014 Ağustos ayında Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için düzenlediği mitinge 2 milyondan fazla kişinin katıldığı iddia edilmişti.

iki milyon miting 644x1024

Ancak Maltepe Miting Alanı’nda, yukarıda da belirtilen sebeplerden ötürü en fazla yaklaşık 700 bin insanın bulunabileceği söylenebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü üzerine 2015 yılında yaptığı açıklama sırasında Maltepe'deki alanın 2 milyon kişi aldığını iddia etmişti.

Ancak Mapchecking'e göre bu kadar kişinin bu alana sığabilmesi, ancak Maltepe Park Alanı'nın tümünün kullanılmasıyla ve metrekare başına üç kişi düşmesiyle mümkün olabilir. Maltepe Park Alanı'ndaki bütün alanda insanların toplanması mümkün olamayacağı için iki milyon kişinin de bu alanda toplanması mümkün değil.

maltepe miting alani tamami 1024x512