Nedir?

teyit.org yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak internet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.

teyit.org böylece birincil haber kaynağı olarak interneti kullanan yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi platformlarda hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu öğrenmesini sağlıyor. teyit.org eleştirel düşünme alışkanlığını kazandırmayı ve yeni medya okuryazarlığını artırmayı amaçlıyor.

Kullanım Koşulları ve Gizlilik Sözleşmesi için tıklayın.

IFCN İlkeler Kılavuzu İmzacısı

Bu arma, teyit.org’un organizasyonel ve editoryal süreçlerinin Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı‘nın prensipleriyle uyuştuğunu göstermektedir. teyit.org, çalışmalarında tarafsız olduğunu, hakkaniyetli davrandığını, kaynaklarının, finansal yapısının ve organizasyonunun şeffaf olduğunu, metodolojisinin herkese açık şekilde paylaşıldığını ve düzeltme politikasını yayınladığını Ağ’ın yönetimi kuruluna ve bağımsız değerlendiriciye ispat ederek İlkeler Kılavuzu’nun imzacısı olmaya ve bu armayı sitesine yerleştirmeye hak kazanmıştır.

Kurumsal Yapı

teyit.org sosyal etki odaklı, elde ettiği geliri dağıtmayan, kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişimdir. Türkiye’de sosyal girişimler için uygun bir kurumsal altyapı bulunmadığı için çalışmalar birden fazla kurumsal yapının çatısı altında sürdürülmektedir.

Medya ve sosyal medya üzerine yapılan araştırmalar teyit.org adına Teyit Medya Araştırmaları Derneği tarafından yürütülür. Teknoloji ve eğitim geliştirme çalışmaları ise teyit.org adına Dubium Bilişim Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Finansal Kaynaklar

Bu kısım en son 9 Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiştir.

teyit.org yayınını devam ettirebilmek, insan kaynağını geliştirmek ve hizmet alımlarını sürdürebilmek için sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve özel girişimlerin başvuruları için açılan Avrupa Birliği ve büyükelçilik fonlarından, bireysel desteklerden, ayni yardımlardan desteklenmekte, kurduğu iş birlikleriyle gelir elde etmektedir.

Kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişim olarak teyit.org bütçesini organizasyonun büyümesine ve sosyal etkinin derinleştirilmesine harcamaktadır. Kazanç hiçbir şekilde şirket ortaklarına dağıtılmaz.

İş birlikleri

teyit.org Mayıs 2018’de Facebook ile sözleşme imzalayarak, Facebook’un Türkiye’deki üçüncü taraf haber doğrulama organizasyonu olmuştur. Bu iş birliği kapsamında teyit.org Facebook’taki asılsız haberleri işaretleyerek, sitesinde yayınladığı analizlere yönlendirme yapmakta, Facebook ise bu asılsız haberlerin erişimlerini düşürerek daha az kullanıcıya ulaşması için çalışmaktadır.

Bu iş birliği kapsamında 2018’in ilk yarısında teyit.org $14,500.00 gelir elde etmiştir. Bu gelirin büyük bir kısmı hem var olan ekibin hem de ekibe yeni katılanların maaş, sigorta ve prim masrafları için harcanmış, kalan kısmı ise gelecek aylarda yaptırılacak logo ve websitesi masrafları için birikim hesabına ayrılmıştır.

Bireysel destekler

teyit.org fonların bütçe içindeki payını azaltarak, kullanıcı desteğinin ağırlıkta olduğu bir yapıya geçebilmek için Şubat 2018’de destek kampanyası başlatmıştır. Patreon platformu üzerinden aylık olarak gerçekleştirilen katkılarla 2018’in ilk 6 ayında $1,560.00 destek elde edilmiştir. Kullanıcı destekleriyle teyit.org’un Ankara’daki ofisinin giderleri karşılanmaktadır.

Aşağıda isimleri belirtilen tüm bireysel destekçilerimize teşekkür ederiz. Katkı verenler arasında yer almak için lütfen destek.teyit.org adresini ziyaret edin.

Aktif destekçilerimiz:

Ahmet Levent Tasel, Ahmet Yıldız, Ali Karabey, Ali Karakas, Anil Can Baykal, Anıl Onur, Ayşegül Engür, Barış Çoşkun, Bağış Erten, Bekir Alper Paksoy, Berivan Elis, Burak Direk, Burak Ersoy, Can Karalar, Can Kavanoz, Can Koklu, Can Çitoğlu, Cinar Gercek, Deniz Irsıdar Uludağ, Dogu Tan Araci, Ediz Evren, Elifcan Çakmak, Emin Okutan, Emre Koyuncu, Emre Toku, Engin Guven, Enis Tekindor, Eray Erdoğan, Evrim Ağacı, Ezgi Yetim Arsava, Ferhan Ture, girisimci muhabbeti, gonca, Güzin Begüm Erda, H Ceren Cihan Sarıtaş, Halit Kaya, Hamit Levent Evci, Hatice Ulaş, İsmet Osman Mavuş, Istem Duygu Akalp, Itır Erhart, Kadir Kutlu, Kadir Öztoksoy, Kaya Akan, Kaya Gökçe Dinçyürek, Laughing Man, Levent Başaran, Levent Ünver, Maytap, Mehmet Akif Erek, Mehmet Dogan, Mehmet Tok, Melda Günal, Melike Ceren İnan, Melike Olgu Okumus, Mert Can, Mert Torun, Merve Kavas, Merve Nur Okutan, Mesutcan Keskin, Muge Ozkaptan, Murat Akbıyık, Mustafa Basaran, Mustafa İncel, Mustafa Ozcakir, Mustafa Yaşar Soydaş, Mustafa Yenice, Nihan Gider, Oktay Kilic, Osman Coskunoglu, Ozan Dizman, Pelin Pervin Çavuş, Renay Onur, S k, sabitkamera, Sam Dubberley, Selkan Kaya, Serhan Lokman, Sunay Demircan, Taha Can, Tamer Aktaş, TLKiller990, Tolga İnam, Turgay Öztürk, Tülay Atila, Uğur Cevdet Aykaç, Volkan Ercan Varlı, Yakup Çetinkaya, Yavuz Arslan, yesatalim, Yiğit Akçin, Yusuf Ziya Uyanık, Zafer Gunduz, Zeynep Meydanoğlu, Zühtü Kahyalı, Özgün Dünyaoğulları, Özgür Demirtaş, Özgür Şahin ve 2 anonim.

Aktif olmayan destekçilerimiz:

allyi, Barış Baysal, Bilal Arkan, Çağrı Latifoğlu, Emre Tekince, Maya Türkmen Numan, Nadir Kafalar, Serafettin Yarar, Serdar Çotuk, Sinan Akkol, Sinan Taşdelen ve 3 anonim.

Ayni destekler

teyit.org ilk toplantılarını yaptığı Nisan 2016 tarihinden Aralık 2017 tarihine dek, TED Üniversitesi İstasyon Sosyal İnovasyon Merkezi’nden, ofis alanı, öğle yemeği ve mentörlük desteği almıştır. Kurumun gelecek vizyonunun şekillenmesi, iş modellerinin geliştirilmesi, ekip yönetimi ve iletişim stratejisinin oluşturulması İstasyon’un danışmanlık ve mentörlüğünde gerçekleştirilmiştir.

Fonlar

Eylül 2016’da Sivil Düşün AB Programı’na yapılan “teyit.org web sitesinin yayınlanması” başlıklı başvuru ile ₺9,770.00 iletişim desteği alınmıştır. Bu çalışma kapsamında teyit.org web sitesinin kurulması, 6 aylık hosting giderlerinin karşılanması ve Doğrulama El Kitabı’nın Türkçe çevirisinin basılması faaliyetleri uygulanmış, Doğrulama El Kitabı talep eden sivil toplum kuruluşları ve medya organizasyonlarına ücretsiz dağıtılmıştır. Programın işleyiş kuralları gereği, bütçe teyit.org’a aktarılmamış, Sivil Düşün tarafından teyit.org adına harcanmıştır.

Aralık 2016’da Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nin İkili İş birliği Programı’na yapılan “Kriz anlarında doğrulanmış ve doğru haber için portal geliştirilmesi” başlıklı başvuru ile £48,052.00 destek alınmıştır. Kasım 2016’da başlayıp Mart 2017’de sona eren 5 aylık çalışma ile iki editörün maaşları ve sigorta masrafları karşılanmış, Londra ve İstanbul’a çalışma ziyaretleri gerçekleştirilmiş, teyit.org editörlerinin iş akışını kolaylaştıran dubito isimli yazılımın beta sürümü ve web sayfalarının arşivini alan teyit.link geliştirilmiş, eğitmen eğitimi için kılavuz hazırlanmıştır.

Ekim 2016’da European Endowment for Democracy’e yapılan “teyit.org – doğrulama çalışma grubu” başlıklı başvuru ile €111,300.00 destek alınmıştır. Şubat 2017 ile Nisan 2018 arasında süren 13 aylık çalışma ile teyit.org’un kurumsallaşma giderleri, dört editörün maaşları ve sigorta masrafları, hukuk ve muhasebe giderleri, doğrulama süreçlerini kolaylaştıracak dijital araçlara abonelik ücretleri, görsel ve multimedya tasarım masrafları, “İnternette nelerden şüphe ediyoruz?” başlıklı içgörü raporunun tasarımı ve basımı, iş modeli geliştirme, sosyal etki ölçümü için danışmanlık giderleri, iki editör için Gazetecilik Festivali’nin seyahat giderleri ile hosting ve websitesinin bakımı için gereken giderler karşılanmıştır.

Kasım 2017’de İsveç Konsolosluğu Türk-İsveç Kalkınma İş birliği Birimi İkili İş birliği Programı’na yapılan “Kutuplaşma karşısında bilgi aktivizmi” başlıklı başvuru ile ₺109,000.00 destek alınmıştır. Mart 2018’de başlayan ve Aralık 2019’a kadar sürecek çalışma kapsamında proje asistanı istihdam edilmiş, haber tüketicisinin internetteki medya alışkanlıkları üzerine anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında yürütülen araştırmanın bulguları Kasım 2018’de yayınlanacaktır.

Destekçiler

british-embassy

istasyon-logo

siv-dus-logo

Bu websitesi Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği ve European Endowment for Democracy (EED) desteği ile hazırlanmıştır. Bu yayın içeriğinin sorumluluğu tamamıyla teyit.org’a aittir ve AB’nin ya da EED’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Partnerler