Leyla Aydemir’in katilinin amcası olduğu iddiası

İDDİA: Leyla Aydemir’in katili amcası Mehmet Aydemir çıktı.

BELİRSİZ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Ağrı’da 18 gün boyunca süren arama çalışmalarının ardından ölü bulunan Leyla Aydemir’in katilinin amcası olduğu iddia edildi.

Gönül Sofrası isimli Facebook sayfasında yer alan iddia, 7 binden fazla paylaşım 7 binden fazla beğeni aldı.

Ancak Leyla’nın katilinin amcası olduğu ve tutuklandığı yönündeki iddialar doğru değil. Leyla’nın amcası olduğu belirtilerek sosyal medyada fotoğrafı paylaşılan Mehmet Aydemir hakkında olaya ilişkin herhangi bir suçlama bulunmuyor. Ayrıca Mehmet Aydemir, Leyla’nın öz amcası değil babası Nihat Aydemir’in kuzeni. Leyla’nın öz amcası Yusuf Aydemir ile ilgili de bir suçlama söz konusu değil.

Sosyal medyada Leyla’nın amcası olarak ifade edilen teyit.org’un ulaştığı taziye evindeki Mehmet Aydemir, Emniyet’in zanlı hakkında şu an için bir bilgi vermediğini ifade etti;

20 güne yakındır durmadan aradık, bakmadığımız yer kalmadı. Dün gece 11 gibi bir paylaşım yapıldı, haberler yapıldı ve katil amcası çıktı denildi. Cezaevine atıldı, evi basıldı diyenler oldu. Ben o sırada taziye evindeydim. Leylamızın babası Nihat Aydemir de sabah röportaj verdi o sırada da onunlaydım. Bu tür haberler kesinlikle doğru değil, bizim acımız bize yetiyor bunu yapmasınlar. Eğer adalet yerini bulsun istiyorlarsa gelsinler hep beraber adalete teslim edelim o kişiyi.

“Suç duyurusunda bulunacağım”

Mehmet Aydemir ve Yusuf Aydemir İHA’ya konuşarak iddiaları ortaya atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etmişti.

Jandarma İl Komutanlığı da Leyla’nın amcası hakkındaki iddiaları yalanladı

teyit.org’un görüştüğü Ağrı Jandarma İl Komutanlığı’ndaki yetkililer de internette yaygınlaşan Leyla’nın amcasının katil olduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını ifade etti.

Mehmet Aydemir’in tutuklandığı iddiaları

Leyla Aydemir’in katili olduğu belirtilerek Leyla’nın babasının kuzeni Mehmet Aydemir’in tutuklandığı belirtilmektedir. Aydemir’in soruşturması hakkında gizlilik kararı bulunmaktadır. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamada bir kişinin kasten öldürmekten tutuklandığı belirtilmektedir ama herhangi bir isim ifade edilmemiştir. Bu yüzden yayınlandığında Yanlış olarak işaretlenen ilgili analiz soruşturma sonuçlanana kadar Belirsiz olarak işaretlenmiştir.

SON GÜNCELLEME: 

  • Mehmet Aydemir’in tutuklanması üzerine Yanlış olarak işaretlenen analiz Belirsiz olarak işaretlendi. 19 Temmuz 2018 / 15:30

 

Kaynaklar

İHA, Mehmet Aydemir'in konuşması, 4 Temmuz 2018

Mehmet Aydemir ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 4 Temmuz 2018 16:20

Ağrı Jandarma İl Komutanlığı ile yapılan telefon görüşmesi, 4 Temmuz 2018 19:15

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İHA, Mehmet Aydemir'in konuşması, 4 Temmuz 2018

Mehmet Aydemir ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 4 Temmuz 2018 16:20

Ağrı Jandarma İl Komutanlığı ile yapılan telefon görüşmesi, 4 Temmuz 2018 19:15