Korku filmi izleyerek obeziteden uzak kalmak mümkün mü?

İDDİA: Korku filmi izlemek kalori tüketimini arttırır ve obezite riskini azaltır.  

KARMA

 

“Ortalama bir yetişkin izlediği bir korku filmi sırasında, 30 dakikalık bir yürüyüş yapmış gibi kalori yakar. Hatta şimdiye kadar yapılan bir çok denemede, korku filmi izlemenin kişilerde obezite riskini azalttığı söylenir.” Peki bu iddialar doğru mu? Korku filmi izlemek kilo vermek için iyi bir yöntem mi?

LoveFilm film kiralama servisi tarafından yaptırılan ve resmi olmayan bir araştırmaya göre, korku filmi izlemek kuşkusuz izleyicinin kalp atışlarını hızlandırıyor ve sessizce oturan yetişkinlere göre sessizce oturmayanlar daha fazla kalori yakıyor. Çalışma bu iddiaya nokta koymuş gibi gözükse de konu hakkında ne hakemli ne de yayımlanmış bir araştırma bugüne dek yayımlanmadı veya araştırma bulgularını çoğaltmaya yönelik izleme yapılmadı.

korku-filmi-izlemek-obezite-riskini-dusurur-mu

“Korku filmi izlemek obezite riskini azaltır. Korku filmi izlerken beyin ve vücut daha fazla kalori yakma eğilimi gösterir.”

Araştırma, reklam amaçlı

İngiltere’de bir film kiralama servisi olan LoveFilm‘in finanse ettiği bu araştırmanın yayın tarihi bize iddiayı doğrulamak için bir ipucu veriyor: Cadılar Bayramı.

LoveFilm, Amazon tarafından satın alındıktan sonra film satışlarını arttırmak amacıyla Cadılar Bayramı tatilinden önce reklamlarına ağırlık vermeye başladı.

The Telegraph gazetesinin 12 Ekim 2012 tarihli haberine göre, LoveFilm’in finanse ettiği araştırma Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde gerçekleştirildi ve hücre metabolizması ve fizyolojisi uzmanı, Dr. Richard Mackenzie tarafından denetlendi.

The Telegraph, çalışmanın yöntem ve bulgularını şöyle özetliyor:

Westminster Üniversitesi, farklı korku filmleri izleyen 10 farklı insanda toplam enerji harcamasını hesaplamaya çalıştı. Araştırmacılar, insanların kalp atışını, aldıkları oksijen miktarını ve verdikleri karbondioksit miktarını kaydetti. Ortalama olarak, izledikleri üçüncü film sırasında kullanılan kalori miktarının arttığını keşfettiler.

İzleyicilerin dehşete düştükleri anlarda zıplamaları ve kalp atışlarının hızlanması için planlanan özellikteki sahneleri içeren filmler, en iyi kalori yakımını sağladı.

 

Yukarıda açıklananlarla ile ilgili unutulmaması gereken iki şey var. İlki araştırmanın gerçekte sadece katılımcıların metabolizmalarının ölçülmesi gibi çok küçük bir örnekleme (10 kişi kadar) sahip olması. İkincisi ise zamansal olarak çalışmanın, gerçek kilo kaybının izlenebileceği ya da kilo kaybı yöntemlerindeki etkinin kıyaslanabileceği geniş bir periyodu kapsamaması.

Oturduğunuz yerden daha fazla kalori yakabilirsiniz

The Telegraph’ın haberine göre, kalori yaktıran filmler listesindeki ilk film, 184 kalori gibi büyük bir sayıyla 1980 yapımı psikolojik gerilim The Shining. Jaws, ortalama 164 kalori yaktırarak ikinci sırayı alıyor, The Exorcist ise 158 kalori ile üçüncü sırada. Fakat katılımcılara gösterilen diğer filmler -bunlardan biri The Texas Chainsaw Massacre – ancak 107 kalori yaktırıyor.

Fakat popüler bir fitness ve zayıflama sitesine göre, 68 kiloluk bir insan sadece 90 dakika oturarak bile yukarıdakilerden çok daha fazla kalori yakabilir.

Yani, reklam amacıyla yürütülen araştırmanın elindeki deliller ve vardığı sonuçlar yeterince güvenilir değil. Böyle bir araştırmanın olması iddiayı göz ardı edemeyeceğimiz anlamına gelse de daha ciddi veriler ve hakem onaylı bir araştırma yapılana dek bu bulguları çok ciddiye almamak gerekiyor. Zayıflamak isteyenler, iyi bir doktora danışarak zayıflamak için gerekli programı edinebilirler.

Kaynak: Snopes / Çeviri: Tuveyç Timur