Analiz

Şüpheli bilgilere dair teyit.org editörleri tarafından hazırlanan incelemeler bu kategori altında yer almaktadır. Metodoloji gereği incelenen şüpheli bilgiler, doğru, yanlış, karma ve belirsiz olarak işaretlenmektedir.

Johns Hopkins Üniversitesi’ne ait olduğu iddia edilen koronavirüs önerileri içeren ses kaydı 

WhatsApp’ta yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir ses kaydında, Gülden Kurttekin Tetikel isimli bir kullanıcı, Johns Hopkins Üniversitesi’nin yeni koronavirüs hakkında yayınladığı makalede yer alan bilgileri paylaştığını iddia etti. Ancak ses kaydındaki çoğu da yanlış olan öneriler üniversiteye ait değil.

Çin’de vahşi hayvan pazarları yeniden mi açıldı?

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Çin'de Covid-19 tehlikesine karşın vahşi hayvan pazarlarının yeniden açıldığı iddia edildi. Ancak Çin hükümeti, 24 Şubat 2020’de vahşi hayvanların tüketimi ve ticaretini yasakladı. Resmi kurumlar ülke genelinde pazarların halen kapalı olduğunu belirtiyor. Wuhan’daki pazara ait son görüntülerse pazarın etrafının barikatlarla çevrili olduğunu gösteriyor.

Netflix’in dışarı çıkanları caydırmak için spoiler içeren panolar hazırlattığı iddiası

Sosyal medyada ve Sputnik, Sözcü gibi haber sitelerinde dijital film ve dizi platformu Netflix’in, dışarı çıkanları caydırmak için dizi ve filmlerde neler olacağını söyleyen, yani spoiler içeren reklam panoları hazırlattığı iddia edildi. Ancak iddia doğru değil. Reklam panoları Miami Reklam Okulu (Miami Ad School) öğrencileri tarafından hazırlanmış.

YÖK’ün 2020 bahar döneminin sona erdiğini açıkladığı iddiası

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde ve WhatsApp’ta yayılan mesajlarda, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2020 bahar döneminin sona erdiğini, eğitim ve sınavların uzaktan devam etmeyeceğini açıkladığı iddia edildi. Ancak YÖK’ün internet sitesinde böyle bir açıklama bulunmuyor. Ayrıca YÖK uzaktan eğitim planını açıkladı ve bazı üniversiteler uygulamaya geçti bile.