Açık Pozisyonlar

Editör

Teyit internetteki bilgi kirliliği ile mücadele ederken, kullanıcıların eleştirel düşünce alışkanlığını tetiklemeyi ve dijital medya okuryazarlığı yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen bir doğrulama platformudur. Teyit bu iş ilanı ile analiz, teyitpedia, dosya ve içgörü kategorilerinde hazırladığı içeriklerin kontrol ve yayınına destek olacak, teyitçi ve yazarların kaynaklara erişmesi, sade bir dil kullanması, yayın akışına uyum sağlamasını kolaylaştıracak, şef editör ile birlikte çalışacak tam zamanlı editör aramaktadır.

Bu iş ilanı için ideal aday Türkiye’deki gazetecilik ve dijital okuryazarlık standartlarını en yüksek noktaya taşıyacak adanmışlığa, yaratıcılık ve inovasyon ruhuna sahip olmalı; doğru bilginin kanaatler ve fikirlerden daha önemli olduğuna ilişkin bir inanç taşıyor olmalıdır.

Teyit ekibi Ankara ofisinde çalışan 6 kişilik tam zamanlı ekibi, İstanbul ofisinde çalışan 4 kişilik tam zamanlı ekibi, farklı ülke ve şehirlerden içerik katkısı aldığı freelance yazarları, çeviri ve etkinlik organizasyonunda destek aldığı topluluğu ile düzenli olarak Slack üzerinden iletişim kurmaktadır.

Bu pozisyon için aranan kişinin çalışma yeri Ankara olacaktır.

Görev tanımı

  • Gündemi takip ederek incelenecek şüpheli bilgilerin seçiminde teyitçilere ve stajyerlere yol göstermek, sürdürülen araştırmalarda teyitçilerin eksik kaldığı noktaları tespit etmek, araştırmacıları doğru kaynaklara yönlendirmede Şef Editör ile birlikte çalışmak,
  • Hazırlanan metinlerin Türkçe dil bilgisine uygun olduğundan emin olmak,
  • Teyit metodolojisinin seçilen, incelenen ve yayımlanan her şüpheli bilgide doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak,
  • Çevirilmesi gereken metinlere karar vermede yardımcı olmak,
  • Gerektiği durumlarda çalışma yöntemleri, yayın pratikleri ve araştırma metodlarını ekip için iyileştirmek,
  • Gerekli durumlarda düzeltme politikasının doğru uygulandığından emin olmak,
  • Yayınla ilgili editoryal tartışmaların açılması veya editoryal kararların verilmesinde Şef Editör ile çalışmak,
  • Yayınlanan içerik türü, içerik tipi ile yayın stratejisine katkıda bulunacak fikirler geliştirmek,
  • Doğrulama alanında teknik ve pratik önerilerin hazırlanmasına yardımcı olarak, kullanıcıların güçlendirilmesini sağlayacak içerikler ve eğitimler üretmek,
  • Akademik çalışmalar başta olmak üzere doğrulama alanının Türkiye’de gelişmesinin öncüsü olacak gerekli bilgi üretimine katkıda bulunmak,
  • Teyit ve teyitçiliği ulusal ve küresel ölçekte temsil etmek,

Yetenek ve nitelikler

  • Türkçe ve İngilizce anlama, okuma, yazma konusunda ileri seviye,
  • Etik standartlara bağlılık, doğruluk ve dürüstlüğe adanmışlık,
  • Son teslim tarihlerine uyum, birden fazla görevi aynı anda yürütebilecek ve yayın takvimine uygun esnekliği taşıyacak kabiliyet,
  • Amaç ve sosyal fayda odaklı disiplinli çalışma becerisi,
  • Dijital araştırma yöntemlerine ileri derecede hakimiyet,
  • Dikkatli çalışma ve detaylara özen gösterme becerisi,
  • Teyit’in bağımsızlık, şeffaflık ve tarafsızlık ilkelerine uyum (Not: Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın İlkeler Kılavuzu gereği, Teyit çalışanları herhangi bir siyasi grubun taraftarlığı ve savunuculuğunu yapamaz, kampanyalarına katılamaz)
  • Sunum ve temsiliyet kabiliyeti,
  • Medyada en az 3 yıl editörlük tecrübesi,
  • Yönetim ve liderlik becerisi
  • Seyahat engeli bulunmaması

Başvuru:

Bu iş ilanındaki yetenek ve nitelikleri taşıdığını düşünen adaylar CV ve bir sayfayı geçmeyecek motivasyon mektuplarını 13 Eylül 2019 tarihine kadar [email protected] adresine E101 koduyla gönderebilir. Başvuru yapan tüm adaylara olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılmaktadır.

BAŞVUR

Staj Başvuruları

Stajyer Yazar

teyit.org’un doğrulama süreçlerini öğrenmek isteyen, gelecek planları arasında gazetecilik de olan, araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, kendisine verilen işi ciddiyetle ve disiplin içerisinde yapan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, teyit.org’un Ankara’daki ofisinde ekiple birlikte çalışacak öğrenci veya yeni mezun stajyer yazar arıyoruz.

CV’nizi [email protected] adresine SY koduyla gönderdikten sonra aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BAŞVUR

Sosyal Medya Stajyeri

teyit.org’un topluluk ve sosyal medya yönetimi süreçlerini öğrenmek, bu süreçlerde görev almak isteyen, yeni gelişmeleri düzenli olarak takip eden, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, kendisine verilen işi ciddiyetle ve disiplin içerisinde yapan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, teyit.org’un Ankara’daki ofisinde ekiple birlikte çalışacak öğrenci veya yeni mezun sosyal medya stajyeri arıyoruz.

CV’nizi [email protected] adresine SMS koduyla gönderdikten sonra aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BAŞVUR

Videographer Stajyeri

teyit’in mini belgesel serilerinin çekimi ve yaratıcı kurgusunu gerçekleştiren ekibe katılacak, yeni gelişmeleri düzenli olarak takip eden, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, kendisine verilen işi ciddiyetle ve disiplin içerisinde yapan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, teyit.org’un İstanbul’daki ofisinde ekiple birlikte çalışacak öğrenci veya yeni mezun videographer stajyeri arıyoruz.

CV’nizi [email protected] adresine VS koduyla gönderdikten sonra aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BAŞVUR

Grafik Tasarım Stajyeri

teyit’in mini belgesel serilerinin görsel dilini oluşturan, yaratıcı grafikler, animasyonlar ve illüstrasyonlar üreten ekibe katılacak, çekim, kurgu gibi aşamalara katılacak, yeni gelişmeleri düzenli olarak takip eden, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, kendisine verilen işi ciddiyetle ve disiplin içerisinde yapan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, teyit.org’un İstanbul’daki ofisinde ekiple birlikte çalışacak öğrenci veya yeni mezun grafik tasarım stajyeri arıyoruz.

CV’nizi [email protected] adresine GTS koduyla gönderdikten sonra aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

BAŞVUR