Fotoğrafın Türkiye’de bir okul gezisinde kullanılan otobüsün içini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Türkiye’de bir okul gezisinden sonra otobüste çekilen fotoğraf.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde yer alan fotoğrafın Türkiye’de bir okul gezisinde kullanılan otobüsün içini gösterdiği iddia edildi. Görsel bir Facebook sayfası üzerinden 2 binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Öte yandan fotoğrafın Türkiye’deki bir okul gezisi sonrasında otobüste çekildiği iddiası doğru değil. Fotoğraf Romanya’nın Focsani kentinden.

Görsel bir otobüs firması yöneticisi tarafından paylaşılmış

Görsel Facebook’ta geçtiğimiz Mart ayında Marmara Premium Bus Romania isimli bir otobüs firmasının yöneticisi olan Cosmin Nicolae tarafından paylaşılmış. Fotoğrafın Romanya’nın Focsani kentinden olduğunu belirten Nicolae, gönderide yaşadıkları böylesi bir durumdan yakınıyor ve görüntünün “Romanya’daki eğitim sistemini yansıttığını” iddia ediyor.

Görüntü, Focsani’deki bir okulun öğrencilerinin otobüsü kullanmasının hemen ardından çekilmiş.

Görselin Nicolae’nin hesabı üzerinden 50 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldığı görülüyor. Yaygın bir biçimde paylaşılan gönderi Romanya’dan yayın yapan bazı internet sitelerinde de gündeme getirildi.

Nicolae, görüntüdeki kişinin çalışma arkadaşı Ionut Braescu olduğunu belirtiyor. Braescu’nun Facebook hesabı incelendiğinde kendisinin iddiada yer verilen görüntüdeki kişiye benzediğini söylemek mümkün.

Kaynaklar

Facebook, Cosmin Nicolae, 29 Mart 2018

Stirile Pro TV, Elevii unei școli din Focșani au lăsat un munte de gunoaie în autocar, după o cursă, 30 Mart 2018

Stiri de Cluj, Școala Altfel! Mizeria lăsată de elevi într-un autocar - FOTO

Facebook, Ionut Braescu