Fotoğrafın kurt sürüsünün dizilişindeki ilginç sistemi gösterdiği iddiası

İDDİA: Kurt sürüsünün dizilişindeki ilginç sistem.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, Haberler, Yeni Akit, Akşam ve Haber 7 gibi internet sitelerine de konu olan iddiada bir kurt sürüsünün zorlu doğa şartları altında yaşamlarını sürdürebilmek için bir sistem içinde çalıştıkları iddia edildi. Buna göre en önde zayıf ve hasta kurtların gittiği, onları daha tecrübeli erkek kurtların izlediği, orta kısımda ise dişi kurtların olduğu, dişi kurtları da onlardan sorumlu savaşçı kurtların takip ettiği, en arkada ise lider kurdun yer aldığı belirtildi.

Tek sıra halinde yürüyen kurtların yer aldığı fotoğraf gerçek ancak kurtların fotoğrafta yukarıda anlatıldığı gibi önde yaşlı ve tecrübeli kurtların, arkasından savaşçı kurtların gelecek şekilde dizildiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf, 2011 yılında yayınlanan “Frozen Planet” isimli belgeselden.

Dizilişin sebebi enerji tasarrufu

Chadden Hunter tarafından, Kanada’daki Wood Buffalo Ulusal Parkı’nda çekilen fotoğraf, eksi 40 derece sıcaklığa kadar düşen hava koşullarında avlanmaya çalışan bir kurt sürüsünü gösteriyor. Fotoğrafın açıklamasında ise enerji tasarrufu yapmak için sürünün alfa dişinin arkasından tek sıra halinde yürüdüğü belirtiliyor. Ayrıca Frozen Planet isimli belgeselin bazı bölümlerinde yine kurtların enerji tasarrufu yapmak için tek sıra halinde yürüdüğü fark edilebiliyor. Son olarak doğrulama sitesi Snopes’un konu hakkında yaptığı ve iddiayı yalanladığı yazıya da ulaşılabiliyor.

Wood Buffalo Ulusal Parkı’nda bulunan kurtlar, kendilerinden 10 kat daha büyük olan bizonları avlama konusunda uzmanlaşmış ve dünyanın en güçlü kurtları olarak bilinmektedir.