Fotoğrafın, Kılıçdaroğlu’nun kilisede nikaha katıldığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Kemal Kılıçdaroğlu, kilisede nikaha katıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada bir Facebook sayfasının paylaşımında yer alan ve Kanal A’da yayınlanan Manşetlerin Dili programında da tartışılan bir fotoğrafla Kılıçdaroğlu’nun müftülerin nikah kıymasının laikliğe gölge düşürdüğünü söylediği öte yandan da bir kilisede düğüne katıldığı iddia edildi.


 

Söz konusu paylaşımda yer alan fotoğrafın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kilise nikahına katıldığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Aynı zamanda görselde yer alan ve Sözcü gazetesine ait olduğu iddia edilen haberler Sözcü gazetesinin internet sitesinde ya da Twitter hesabında yer almıyor.

Sözcü Gazetesi’nin Twitter hesabından attığı tweetlerin linklerine bakıldığında benzer bir link bulabilmek mümkün değil. Sözcü Gazetesi’nin attığı tweetlerde haberin başlığından önce haberin kategorisinin girildiği görülebiliyor.

Hürriyet gazetesindeki habere göre fotoğrafta yer alan Gözde Güler ve Onur Güneşli çiftinin düğünü 2014 yılında Sheraton Otel’de düzenlendi. Aynı zamanda haberde yer alan fotoğrafta da görülebileceği gibi çiftin nikahı Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen tarafından kıyılırken Kemal Kılıçdaroğlu ve Kamer Genç söz konusu düğünde nikah şahitliği yaptı.

Görselin orijinal haline bakıldığında sosyal medyada paylaşımda bulunulan fotoğrafın montajlandığı görülebilir. Ayrıca düğünde farklı açılardan çekilen fotoğrafların da olduğu görülebilir.Hürriyet’in internet sitesinde yer alan haberde düğünde farklı açıdan çekilen başka bir fotoğrafa ulaşmak mümkün.