Fotoğrafın İbrahim Tatlıses’in IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumunda oy kullandığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İbrahim Tatlıses, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından yapılan referandumda oy kullandı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla şarkıcı İbrahim Tatlıses’in, 25 Eylül’de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan bağımsızlık referandumunda oy kullandığı iddia edildi. Facebook’ta “Ne mutlu Türküm Diyene” isimli sayfada yer alan fotoğraf 6 binden fazla paylaşım aldı.

Ancak, fotoğrafın İbrahim Tatlıses’in 25 Eylül’de yapılan referandumda oy kullandığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın orijinaline bakıldığında, İbrahim Tatlıses’in 16 Nisan 2017’de yapılan Anayasa değişikliği referandumunda çekilen bir fotoğrafının montajlandığı görülüyor.

Tatlıses’in, resmi Instagram hesabında iddiayı yalanladığı ve fotoğrafın orijinalini paylaştığı görülebiliyor. Ayrıca, bazı haber sitelerinin Tatlıses’in 16 Nisan referandumunda yaptığı “oy kullanın” çağrısını haberleştirirken söz konusu fotoğrafı kullandığı da görülebiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, İbrahim Tatlıses tarafından fotoğrafın paylaşılan fotoğrafın orijinali 2 Ekim 2017

Milliyet, İbrahim Tatlıses sandık başında, 16 Nisan 2017

IHA, İbrahim Tatlıses sandık başında, 16 Nisan 2017