Teyit internet sitesi: Sürekli gelişim ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi

Teyit’in bir buçuk yıl önce yenilediği internet sitesi, gelen geribildirimler ve dünyadan örneklerle her geçen gün daha da gelişiyor; okuyucuya çok daha iyi bir deneyim sunuyor.


02/02/2022 13:00 5 dk okuma

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bundan beş buçuk yıl önce Teyit’in internet sitesinin yayına başladığı zamanları hatırlıyorum. Sade bir tasarım, analizlere girdiğinizde karşınıza çıkan doğru yanlış ibareleri ve yayına başladığında neredeyse her içerik sitesinin altyapısını oluşturan Wordpress üzerine kurulu bir yapı. 

Aradan yıllar geçti, Teyit’in etkisi ve sayfa görüntüleme ortalaması yıllık 10 milyon seviyesine ulaştı. İnternetteki yenilikler, Teyit’in ve oluşturduğu topluluğun hayalleri artık Wordpress’e sığmamaya başladı. İhtiyaç oradaydı ve uzun çalışmalar sonrasında 2020 Ağustos’ta Viveka’nın temellerini attığı yeni sitemizi yayına aldık. 

Yeni internet sitesi ise arayüzüyle daha kullanıcı dostu olmasının yanı sıra, metodolojik özelliklerimizi okuyucuya aktarabileceğimiz bir altyapıya sahip olacak şekilde tasarlandı. Analizlerde sonuca hızlıca ulaşabileceğiniz bulgular bölümü, bilgiyi kimlerin paylaşılıp katkı verilebildiği paylaşım tespiti sekmesi ile kullandığımız açık kaynakları gösterme biçimimiz dahil, aklımızdakileri son kullanıcıya yansıtabildiğimiz bir sitemiz vardı artık. 

Teyit’te attığımız her adımda paydaşlarımızın ve kullanıcılarımızın geribildirimlerini almaya özen gösteriyoruz. Bu bize müthiş bir öğrenme ve gelişme alanı yaratıyor. Siteyi yayına aldığımız günden bu yana, sizlerden gelen geribildirimler, hem biz hem de yakın çevremizin kullanım deneyimleri, yeniliğe ihtiyacın son bulmayacağını işaret ediyordu. Kaynak kodları ile tamamen özgün bir site kurduğunuzda, yeni fikirleri hayata geçirmek konusunda tek sınırınız hayalleriniz oluyor. Yaklaşık bir yıl önce Teyit ekibine ürün sorumlusu olarak dahil olan Özer Özdoğan, bu konuda fazlasıyla cömert bir ekip arkadaşı ve yenilikleri tek tek hayata geçirmeye başladı bile.

Sürekli gelişen bir kullanıcı deneyimi

Wordpress ile mukayese edildiğinde üç kat daha hızlı olan internet sitesi son dönemde yaptığımız optimizasyonlarla hem mobil hem de masaüstü kullanımda son kullanıcıyla daha hızlı buluşuyor. Bir diğer yenilik ise siteye daha güçlü bir arama motorunu entegre etmemiz oldu. Dile kolay beş buçuk yılda 3 bin 500'ün üzerinde yazıyı okuyucuyla buluşturduk ve binlerce iddiayı teyitledik. Bu da kullanıcıların doğru içeriğe kısa sürede erişebileceği bir arama fonksiyonu geliştirmeyi zaruri kılıyordu. Bu problemi çözmek için kategori, filtre ve kilit kelime özelinde daha işlevsel bir arama motoru üzerinde çalıştık ve kullanıcıyla buluşturduk.

Çatışmanın, gerginliğin bol olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Okuduğumuz her yazı ya da gördüğümüz her fotoğraf çok da sevimli olmuyor. Tetikleyici görüntüler, rahatsız edici videolarla, bizler ister istemez muhatap oluyoruz. Ancak kullanıcıları bu gerilimin içine çekmemek ve rahatsız olabilecek kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için yapılabilecek bir yenilik vardı. İşte bu yüzden artık hassas görüntülerin yer aldığı yazılarımızı okumaya başladığınızda karşınıza bir uyarı çıkıyor. Görselleri görmek istemezseniz görselleri gizle seçeneğini işaretliyorsunuz ve artık fotoğraf ya da videolar bulanık olarak sitede yer alıyor. 

hassas gorsel icerik

Teyit'te benimsediğimiz temel değerlerden biri de şeffaflık. Çalışma yöntemlerimiz, ekibimiz, finansal kaynaklarımız ve düzeltme politikamız herkese açık. Açık Ofis sayfamızla mutfağımızı da erişime açtık. Teyitçilerin masasında yer alan iddialara, incelemeye alınan konulara ve teyitlenenlere anasayfadan ulaşmak mümkün. Topluluğumuzla ilişki kurduğumuz bültenlere de tek bir sayfadan, saniyeler içinde abone olabilirsiniz.

Geçmiş analizlere ufak bir not

Hızla değişen, dönüşen bir çağdayız. Çok fazla veri ve bilgiyle muhatabız. Bazen yıllar önce yayınladığımız bir analiz ya da dosyadaki veriler sosyal medyada yeniden paylaşılıyordu ve yazının eski tarihli olduğu bilgisi de bu paylaşımlara eşlik etmiyordu. Yayın tarihi vurgusu yapılmadığı zaman, bu durum ince bir bağlamdan koparmaya işaret edebiliyor. Tam da bu yüzden bir süredir The Guardian gibi haber sitelerinde de görebileceğiniz bir uyarıyı yazılarımıza ekleme kararı aldık. Bir yıl ve daha eski tarihli yazıları okumaya başladığınızda artık karşınıza ufak bir not çıkıyor ve bu yazının ne zaman yazıldığı bilgisine, yani aslında tarihsel bağlamına erişebiliyorsunuz.

gorsel uyari eski

Teyit’in internet sitesindeki bir diğer yenilik ise gündemde geniş yer bulan bir konuya ilişkin içeriklere kolayca erişebilmeyi sağlayan yeni modül oldu. Mesela bu dönemin en önemli konusu olan Covid-19 şu dönemde modülde aktif olarak kullandığımız başlık. Bu bölüm sayesinde Covid-19’la ilgili yayınladığımız son yazılara hızlıca erişebiliyorsunuz. Özellikle kriz ve belirsizlik gibi yanlış bilginin yoğun olarak arttığı dönemlerde bu sekme sayesinde birçok yazıya erişmek mümkün olacak. 

guncel konu modulu

Ortak derdimiz: İklim krizi

Bu yeniliklerin yanı sıra arka planda odaklandığımız bir diğer konu ise iklim meselesini internet sitemizde nasıl ele alabileceğimiz sorusuydu. Türkiye’de pek de yaygın olmayan bir uygulamayı hayata geçirdik ve Teyit’in internet sitesindeki karbon salımını aşağı çekebilmenin yollarını aradık. Haziran 2021’de ziyaretçi başı yedi gramın üzerinde olan bu tüketimi yedide birine yani bir grama indirdik. Hedeflerimizden biri de yazılarımıza eklediğimiz materyaller ve içeriklerde yapmaya çalıştığımız optimizasyonlarla bu maliyeti daha da aşağı çekmek. Tek başına yeterli olmadığının farkındayız, ama elimizden geleni yapıyoruz. Benzer bir denemeyi topluluk ve kuluçka programımız Factory’nin internet sitesinde de uygulamıştık

İnternet sitesindeki yenilikler bunlarla sınırlı değil, sayfanın her yerinde takipçilerin daha iyi bir okuma deneyimi yaşaması için irili ufaklı yenilikleri her gün hayata geçirmeye çalışıyoruz. Mesela yazıları okurken içeriğin hangi kısmında olduğunuzu gösteren “reading bar” ya da son iki yılda yüzde 30 artan mobil cihaz kullanıcılarımıza eşsiz bir deneyim sunan ileri web uygulamamız gibi birçok farklılıktan bahsedebiliriz. Yapacaklarımızın sonu yok, bu konuda her gün yurtiçi ve dışından örnekleri inceliyor nasıl uyarlayabileceğimizi  düşünüyoruz. 

Belki bu konuda sizlerin de önerisi vardır, bu gibi önerilere de her zaman açık olduğumuzu belirtmekte fayda var. 

ekip banner