Teyit, Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı üyesi oldu

Teyit, Avrupa’da teyitçilik standartlarını geliştirmek amacıyla kurulan Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı’nın (EFSCN) üyesi oldu.


27/05/2023 12:00 2 dk okuma

Teyitçilik organizasyonlarını bir araya getirerek şeffaflık, metodoloji ve bağımsızlık alanında standartları geliştirmek için çalışmalar yürüten Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı'na (EFSCN) Teyit’in yaptığı başvuru kabul edildi. 

Teyit’in EFSCN üyesi olması, tarafsızlık ve şeffaflığının uluslararası bir kuruluş tarafından bir kez daha teyit edilmesi anlamına geliyor. Teyit’in EFSCN ilkelerine uyduğu bağımsız denetçiler tarafından onaylandı.

EFCSN ilkeleri geçen yıl Teyit’in de aralarında yer aldığı 44 organizasyonun imzası ile yayınlanmıştı. EFSCN arması artık Teyit’in web sitesinde yer alacak. Böylece Teyit, Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın (IFCN) İlkeler Kılavuzu imzacılığının yanı sırası yanı sıra EFCSN ilkelerini de benimsemesi ile teyitçilik standartları konusunda hassasiyetini de bir kez daha kanıtlamış oldu.

Teyit, EFSCN ilkelerini benimseyerek açık ve şeffaf bir metodolojiye sahip olduğunu, partizan olmayan, adil ve objektif bir yayın yaptığını, dürüst bir düzeltme politikasına sahip olduğunu, organizasyonel ve finansal anlamda şeffaf olduğunu taahhüt etti. Teyit'in bu ilkelere uyup uymadığı iki yılda bir bağımsız değerlendiriciler tarafından denetlenecek.

efcsn rozet

EFSCN üyesi organizasyonlar bilgi, araştırma ve içgörü paylaşımı gibi faaliyetlerle yanlış bilgi sorununa karşı yüksek standartlara sahip bir teyitçilik anlayışını geliştirmek için çalışıyor. Ağ, yanlış bilgi sorununa karşı hükümetlerin, sosyal medya platformlarının ve ilgili kuruluşların etkili adımlar atması için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

Teyit’in vizyon ve strateji sorumlusu Gülin Çavuş, EFSCN’in yönetim kurulunda yer alıyor

teyitlendin side banner