Reina saldırısının ardından yayılan dört yanlış bilgi

Reina saldırısı hakkında internette yayılan ve Teyit'in incelediği dört viral yanlış bilgiyi derliyoruz.


03/01/2017 15:53 4 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

1) Nusr-et Etiler şubesine saldırıda bulunulduğu iddiası

Reina’ya yapılan silahlı saldırının ardından sosyal medyada pek çok kullanıcı Nusr-et Lokantası’nın Etiler şubesine de saldırıda bulunulduğunu iddia etti. Olay akşamı teyit.org’un ulaştığı Nusr-et Lokantası yetkilileri böyle bir durumun gerçek olmadığını ifade etti.

nusret lokantasina saldiri iddialari


2) Fotoğrafın, Reina saldırganına ait olduğu iddiası

Superhaber.tv’de yayınlanmasının ardından yaygınlaşarak pek çok haber sitesinde yer alan fotoğrafın, yılbaşı gecesi, gece kulübü Reina’ya yapılan silahlı saldırının failine ait olduğu iddia edildi.

r i

Fotoğrafın sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından Reina’daki saldırıyla ilgisi olmayan ve Zeytinburnu’nda yaşayan R.İ. arkadaşları M.A. ve N.S. ile Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

zeytinburnu emniyet

Fotoğrafın kaynağı olan Superhaber.tv, bir özür ve tekzip metni yayınlayarak Kazakistan uyruklu R.İ.’nin fotoğrafını “hatalı bir şekilde” yayınladıklarını kabul etti. Görüştüğümüz Superhaber.tv Genel Koordinatörü Berkin Türkoğlu, güvendikleri bir kaynaktan geldiği için fotoğrafı yayınladıklarını ancak teyit etmeyerek hata yaptıklarını ifade etti.

Emniyete ifade verdikten sonra İHA’ya konuşan R.İ.’nin avukatı sorumsuzca bu haberleri yayan kişiler hakkında şikâyetçi olacaklarını belirtti.

Ayrıntılı analiz için tıklayın.

3) Gece kulübüne saldıran kişi Noel Baba kostümü giyiyordu iddiası

CNN Türk, Sputnik, Cumhuriyet, Karar, Aydınlık gibi pek çok haber sitesi Reina’ya saldıran kişinin Noel Baba kostümü giymiş olduğunu iddia etti.

İddia, saldırı anına ait olduğu iddia edilen bir güvenlik kamerası kaydında, saldırganın kıyafetinin Noel Baba kostümüne benzetilmesi nedeniyle sosyal medyada dolaşıma girdi.

Ancak bu iddia 1 Ocak’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın olayla ilgili yaptığı basın açıklamasında yalanlandı.

Açıklamada, “Bunların hepsi tevatür. Bazı yerlerde kulağıma geliyor terörist Noel Baba kılığına girmiş, gelmiş ve bu olayları yapmış. Bunların aslı astarı yok. Bildiğiniz silahlı bir terörist. Silahını çekerek kapıdaki korumaları ve bir polisi şehit ediyor.” dedi.

Sonradan ortaya çıkan yeni görüntülerde ise saldırganın Reina’ya giriş anını gösteren kamera kayıtları, saldırganın üzerinde Noel Baba kostümü olmadığını ortaya koyuyor.

4) Pasaport fotoğrafı paylaşılan Iakhe Mashrapov’un Reina saldırısının faili olduğu iddiası

Turmush isimli haber ajansı ve ona bağlı AKIpress isimli haber sitesinde yer alan Mashropov’un verdiği röportaja göre sosyal medyada paylaşılan iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Mashrapov Turmush Haber Ajansı’na verdiği röportajda, pasaportunun fotoğrafının sosyal medyada yayılmaya başlamasının ardından Kırgız Ulusal Güvenlik ekiplerinin Kırgızistan’ın Oş bölgesindeki evine gelerek kendisine ulaştıklarını ve kısa bir sorgunun ardından serbest bırakıldığını söyledi.

akipress pasaport

Mashrapov “Şüphelinin kim olduğu hakkında ve pasaport fotoğrafımın sosyal medyada nasıl yayıldığı hakkında hiçbir fikrim yok. Kara-su’da yaşıyorum. 2011’den beri ticaretle uğraşıyorum. 31 Aralık’ta terör saldırısı gerçekleştiğinde Kırgızistan’daydım. Türkiye’deki terör saldırısıyla hiçbir ilgim yok. 2011’den bu yana İstanbul’u ticari amaçlarla ziyaret ediyorum” ifadelerini kullandı.

pasaport karsilastirma

Verdiği röportajda, 28 Aralık’ta İstanbul’a geldikten sonra 30 Aralık’ta Bişkek’e döndüğünü, 31 Aralık’ta Kırgızistan’da olduğunu ve 1 Ocak’ta tekrar İstanbul’a gelerek 3 Ocak’ta Kırgızistan’a döndüğünü belirten Mashrapov, ülkeden ayrılmadan önce havaalanında Türk yetkililerce sorgulandığını bu yüzden uçağın da yaklaşık bir saat rötar yaptığını ifade etti.

Ayrıntılı analiz için tıklayın.

Derleyenler: Gülin Çavuş, Çınar Livane Özer, Taha Onur Selimoğlu, Mehmet Atakan Foça

factorybanner