Kayseri’deki patlamanın ardından yayılan iki yanlış bilgi

Kayseri Erciyes Üniversitesi kampüsü yakınlarında meydana gelen ve 14 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından sosyal medyada paylaşılan yanlış bilgileri derledik.


18/12/2016 21:19 2 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Kayseri Erciyes Üniversitesi kampüsü yakınlarında, sabah 8:45’te çarşı iznine çıkan askerlerin bindiği otobüse bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonunda 14 asker hayatını kaybederken, çok sayıda asker yaralandı.

Saldırının ardından sosyal medyada paylaşılan yanlış bilgileri derledik.

1) Saldırının ardından komando birliği Kayseri’de “intikam yemini” etti iddiası

Saat 15:25 sıralarında Karar gazetesinin internet sitesinde “Kayseri’de intikam yemini! Komando şehri inletti” başlığı ile bir haber yayınladı. Haberde, “Kayseri’de gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonrasında omuz omuza görev yaptıkları arkadaşlarını şehit veren Komando Tugayı’ndaki askerlerimiz intikam yemini etti” ifadeleri kullanıldı. 

komando tugayi yozgat

Video doğru olmakla birlikte, Kayseri’deki saldırının ardından çekildiği iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu video, Kayseri’deki 1’inci Komando Tugayı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. Yıl dönümü için yaptıkları törene ait.

Videonun youtube’a yüklendiği tarihe bakarak bunu görmek mümkün.

2) “Yozgat’ta HDP binası bulamayan kalabalık dağıldı” iddiası

Bombalı saldırının ardından bazı il ve ilçelerdeki HDP merkezlerine yönelik saldırılar gerçekleşti. Twitter’da “Yozgathaberler” isimli bir hesap, “Yozgat’ta HDP binasını yakmak için toplanan kalabalık, şehirde HDP binası olmadığı için geri dağıldı” iddiasıyla bir görsel paylaştı.

yozgat 2

Tweet kısa zamanda birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

ismail saymaz yozgat

Haberin kaynağı Zaytung isimli parodi haber sitesi Haberi paylaşan “Yozgathaberler” isimli hesabın paylaşımlarına bakıldığında da, hesabın gerçek bir haber sitesi olmadığı anlaşılmakta.

Öte yandan iddiada kullanılan görsel de 13 Aralık tarihinde, İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırılar ardından Yozgat’ta yapılan bir eyleme ait.

teyitkart ig