#İsrailYanıyor etiketiyle viral olan beş yanlış görsel

İsrail’deki yangınlardan olduğu söylenen yaygın görsel materyallerin tamamı doğru değil.


28/11/2016 12:11 2 dk okuma

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

İsrail’de altı gündür birçok farklı bölgede devam eden yangınlar nedeniyle on binlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı. İsrail güvenlik güçleri, iki aydır süren kuraklığın ardından gelen yangınlar ile ilgili olarak kundaklama şüphesiyle 12 kişiyi gözaltına aldı.

Haaretz gazetesinin haberine göre Türkiye, Filistin, Rusya, Yunanistan, İtalya, Hırvatistan ve Kıbrıs yangınların söndürülmesi için toplamda 10 uçak gönderdi.

Günlerdir popülerliğini koruyan olayla ilgili #İsrailYanıyor etiketiyle Twitter’da birçok görsel ve video paylaşıldı. Ancak İsrail’deki yangından olduğu söylenen bu görsel materyallerin tamamı doğru değil.

1) İsrail’de meydana geldiği iddia edilen patlama videosu

Facebook’ta paylaşılan ve İsrail’de gerçekleşen bir patlamaya ait olduğu iddia edilen video neredeyse 200 bin kez görüntülenmiş. Ancak iddianın aksine video İsrail’deki yangınlardan değil, Çin’de geçtiğimiz sene Tianjin’de gerçekleşen ve çok sayıda can kaybına neden olan sanayi bölgesindeki patlamadan.

2) İsrail yangınında Allah yazısı

israil yangininda allah yazisi

Bazı sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı fotoğrafta, yangınlarda Arapça “Allah” yazısının oluştuğu iddia edildi. Ancak iddiaların aksine görüntünün, İsrail’den değil, 2014’te Endonezya’nın Cava adasında Kelud yanardağının patlaması ardından çekildiği söylenmişti.

Fotoğrafın aşağıda görebileceğiniz orijinal halinde de iddia edildiği gibi “Allah” yazmıyor.

kelud yanardagi allah yazisi

karsilastirma

3) İsrail’deki yangından olduğu söylenen bir başka fotoğraf

cidde kagit fabrikasi yangini

İddiaların aksine fotoğraf İsrail’deki yangınlardan değil. 2014 yılında Cidde’de bir kağıt fabrikasında çıkan yangının ardından çekilmiş.

4) Yangını izleyen Yahudiler

israil yangin yahudi

Bu fotoğrafın İsrail’de çekildiği doğru olsa da 2010 yılında gerçekleşen ve 41 kişinin öldüğü orman yangınları sırasında çekilmişti.

5) Yanan şehir görüntüsü

valpariaso-yangini-2014

Fotoğraf, 2014 yılında Şili’de çıkan ve birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan Valparaiso Yangını’ndan.

İsrail’deki yangınlarla ilgili doğrulanmış kaynaklardan elde edilen görüntüleri BBC Türkçe’de görüntüleyebilirsiniz.

iklim