Esat Yılmaer'in Chicago Bulls oyuncuları ile yaptığı fantastik röportaj

Gazeteci Esat Yılmaer, 1998 yılında Chicago Bulls oyuncuları ile Drake Otel’de daha sonra efsane haline gelecek bir röportaj yaptı.


22/02/2018 08:16 5 dk okuma

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sporla ilişkili asparagas haberleri mercek altına aldığımız yazı dizimizin üçüncü bölümünde dikkatleri basketbol üzerine çeviriyoruz.

Gazeteci Esat Yılmaer, 1998 yılında basketbol tarihini değiştiren Chicago Bulls oyuncuları ile Chicago’da bulunan Drake Otel’de bir röportaj yapıyor. 8 Haziran 1998’de Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan “İbo Jordan’ı Şaşırttı” başlıklı bu röportajın, bugün dahi hatırlanmasının altında belki de hiç yapılmamış olması yatıyor olabilir. Yılmaer’in röportajı aktarmaya başlamadan verdiği bilgiler aslında “benden delil ya da benzeri bir şey” istemeyin demenin kibar bir biçimi gibi.

esat yılmaer 110920150021

Röportaja göre Yılmaer’in o yıllardaki en ünlü basketbolcularla aynı otelde kalması aslında büyük bir tesadüfün sonucu. Bulls’un karargahı olarak nitelenen Drake Otel’e normalde basın mensuplarının girmesi yasak ancak Yılmaer tesadüfi olarak Türkiye’den rezervasyonunu bu otele yaptırıyor. Otel yetkilileri çaresiz olarak Yılmaer’i kabul ediyorlar, yalnız bir şartları var, o da “fotoğraf çektirmemek”. Bu şartlar altında Yılmaer, Bulls’un uğur merkezi olarak zikredilen ve Drake Otel’in içinde olduğu anlaşılan Blues Bar’da röportajını gerçekleştiriyor.

Jordan'dan önemli öğütler

Blues Bar’daki röportajın çok samimi bir ortamda geçtiği ve Michael Jordan, Scottie Pippen, Toni Kukoç, Luc Longley, Jud Buechler, Steve Kerr gibi isimlerin Yılmaer’le bir şekilde sohbet ettiği anlaşılabiliyor. Örneğin, röportajın bir yerinde Kukoç, Türkiye’deki oyuncuların ortalama 2 milyon dolar kazandığı bilgisini veriyor ve bunun üzerine Michael Jordan araya girerek şu sözleri ediyor: ‘‘Yanlış yapıyorsunuz. Dışarıdan oyuncu alarak, para vererek, onları transfer ederek hiçbir yere varamazsınız. Kendi ürününüzü kendiniz yetiştirmeniz gerekir.’’

Bu noktada Yılmaer, Jordan’ın sözünü keserek, İbrahim Kutluay’dan bahsediyor ve kendisinin başka bir kulübe 10 milyona transfer olduğunu ifade ediyor. Jordan ise bu bilgiye şaşırarak Yılmaer’e “O zaman niye NBA’e gelmedi, NBA’de 10 milyon dolarlık transfer yok” şeklinde bir cevap veriyor.

jordan slam dunk 1024x706

Bu samimi ve “fantastik” röportajda soru işareti barındıran noktaların başında muhabirin Drake Otel’de tesadüfen Chicago Bulls oyuncularıyla karşılaşması ve oteldeki fotoğraf yasağı nedeniyle röportajdan fotoğraf olmadığının belirtilmesi geliyor. 

O dönem dünyadaki en ünlü basketbol takımı olarak kabul edilebilecek Bulls’un, uğur merkezi olan “Blues Bar” hakkında internette herhangi bir ipucuna rastlanmıyor. Google’da “Chicago Bulls, Drake Otel, Blues Bar” üçgeninde yapılan aramalarda Yılmaer’i destekleyebilecek bir sonuca da ulaşılamıyor.

Jordan'ın 97-98 sezonundaki yıllık kazancı 33.1 milyon dolar

Buna ek olarak, 1997-1998 sezonunda Jordan’ın Bulls’dan 33.1 milyon dolar aldığı ve bu rakamın halen bir sezonda alınan en yüksek rakam olduğu belirtiliyor. Drake Otel’de ise Blues Bar isminde herhangi bir bar ya da salona rastlanmıyor. Otelde Coq d’Or, Palm Court, Camellia Room ve birkaç başka salon dışında yemek salonu bulunmuyor. Ayrıca, 90’lı yıllara ve basketbola damgasını vurmuş takımın “uğur merkezi”nin yer aldığı Drake Otel’in internet sitesinde Bulls ile ilgili bir anı ya da kelime yok.

drake otel chicago 1024x554

Türkiye’de basketbol denilince akla gelen ilk isimlerden Kaan Kural’la, Yılmaer’in ünlü röportajı hakkında konuştuk. Kural, NBA’de özellikle önemli bir final karşılaşmasından önce böyle bir toplantının gerçekleşmiş olmasının saçma olduğunu belirterek, Amerika’da böyle bir geleneğin olmadığını ifade etti. Kural, Jordan’ın 1998 yılında Bulls’dan aldığı rakamın halen NBA’de bir sezonda alınan en yüksek rakam olduğunu da sözlerine ekledi.

Esat Yılmaer ise ünlü röportaj hakkında teyit.org'a şunları söyledi:

O dönem ilk defa NBA finallerini izlemek için giden gazetecilerden biriydim. Henüz Türkiye'deyken Coca Cola'da çalışan bir arkadaşıma bana Amerika'da bir otel ayarlamasını istedim. Arkadaşım da Drake Otel'i ayarlamış. Bu gerçekten tesadüf. Ayrıca NBA çok ciddi bir ortam ve yazılan her şey ciddi şekilde takip edilir. Şu ana kadar NBA'den bana konu hakkında bir yalanlama ya da açıklama da gelmedi. Röportajın kilit noktasını ise Kukoç oluşturuyor. Benim Kukoç'la tanışıklığım Avrupa'da oynadığı döneme dayanır. Beni Drake Otel'de Bulls oyuncularıyla görüştüren de Kukoç'tur. Bu konuşmaları birebir duymuş ve şahittir. 1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda bu röportaj yine Kukoç'a da sorulmuş ve o da kabul etmiştir. Ayrıca 1992 ve 1996 Olimpiyatları'nda Dream Team ile iki kez tanışma fırsatı da yakaladım. Drake Otel'de Bulls oyuncularıyla konuşmam gayet olağan. Bir gazetecinin böyle hayali bir röportajı yapması mümkün değil.

4. Bölüm - 1 Mart 2018

\"Monacoduk\" Manşeti ve Mandela Etkisi