Büyüteç: Ak Gençlik Ocakları hakkında neler biliniyor?

Ak Gençlik Ocakları, İçişleri Bakanlığı’na kayıtlı olarak faaliyet gösteren bir dernek. Mersin’de bulunan kurumun Başkanı Barış Çifçi. Dernek, sosyal medyaya yansıyan kırmızı plaka ve Cumhurbaşkanlığı forsunu daha önce de kullanmış. AK Parti Gençlik Kolları Başkanı kişinin kurumlarıyla ilgisi olmadığını söylese de, dernekle partilliler arasında bağlantılar mevcut.


15/04/2022 13:00 6 dk okuma

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye Gerçekleri isimli hesap tarafından 3 Nisan 2022’de Twitter’da paylaşılan bazı fotoğraflar, kısa sürede gündeme yerleşti. Fotoğraflarda iki farklı araç görülüyordu. Tartışmaların sebebi ise araçlar üzerinde bulunan plaka ve yazılar idi.

İlk fotoğrafta beyaz bir araçta “Ak Gençlik Ocakları” ifadelerinin yer aldığı ve Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan bir kart yer alıyor.

ak genclik ocaklari 3

İkinci görüntü “Ak Gençlik Ocakları” şeklindeki bantla plakası kapatılan siyah bir lüks aracı gösteriyor. 

ak genclik ocaklari 4

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından internet sitelerinde de konu haberleştirildi. Bazı iddialar, Ak Gençlik Ocakları diye herhangi bir yapının hiç var olmadığı yönündeydi

Fotoğraflar nerede çekildi?

Beyaz arabanın olduğu fotoğrafın konumunu tespit etmek mümkün olmasa da “Ak Gençlik Ocakları” plakalı siyah araca ilişkin fotoğrafın Ankara’da çekildiği anlaşılabiliyor. Google Haritalar yardımıyla aracın Balgat’taki Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığı’nın bitişiğindeki iş hanının önüne park edildiğini söylemek mümkün

ak ocak

Fotoğrafların çekildiği tarihleri de tespit etmeye yarayan Exif bilgilerinde, görsellere dair tarih bilgisi yer almıyor. 

Aslında görüntülerin bu kadar konuşulmasına neden olan, herhangi bir resmi görevi bulunmayan dernek başkanlarının nasıl olup da cumhurbaşkanlığı forsu kullanabildikleri ve düzenlemelere aykırı bir plaka ile dolaşabildikleri. Peki bu dernekle ilgili ne biliniyor? 

Hikayenin başlangıcı: Ak Ocaklar Derneği

İnternette yapılan aramada Ak Gençlik Kolları adına açılmış bir siteye ulaşılabiliyor. Sitede Genel Başkan olarak Barış Çifçi ismi zikrediliyor. 

ak genclik ocaklari 13

İnternette Çifçi hakkında açık kaynak olarak erişilen birçok haber ve bilgi mevcut. Çifçi, Ak Gençlik Kolları Başkanı olmadan önce “Ak Ocaklar” isimli başka bir derneğin Mersin il başkanlığı görevini yürütmüş.

Çifçi göreve başladığı Haziran 2020’de, Ak Ocaklar Derneği Mersin İl Başkanı olarak YouTube’da bir konuşma yapıyor. Konuşmasında ise “önceliğimiz gençlerimizdir” mesajını veriyor. 


Bu tarihten sonra Çifçi,
Ak Ocaklar Derneği Mersin İl Başkanı unvanıyla birçok kurum ve kişiyle temas etmiş. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Toroslar Kaymakamlığı ziyaret edilen resmi kurumlardan bazıları. Yerel basındaki haberlere göre Çifçi Alaattin Çakıcı’nın yeğeni olduğu ifade edilen biriyle de görüşmüş

AK Ocaklar Derneği, 2014 yılında Hakan Yiğit tarafından kurulmuş. Türkiye’nin birçok bölgesinde örgütlenen dernek, amacını “Anadolu ruhunu canlı tutmak adına paneller düzenlemek” diye tanımlıyor

Hikayenin aslı: Ak Gençlik Ocakları

Barış Çifçi’nin Ak Ocaklar Derneği Mersin il başkanlığı serüveni yaklaşık bir buçuk yıl sonra Ekim 2021’de son bulmuş. Bu tarihten sonra Çifçi YouTube’da başka bir video daha yayınlamış ve yola Ak Gençlik Ocakları isimli yeni bir dernek ile devam edeceğini belirtmiş.


Çifçi konuşmasında, göreve kaldığı yerden devam edeceğini, bu görevin Ankara, genel başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı tarafından uygun görüldüğünü ifade etmiş. 

Ak Gençlik Ocakları’nın internet sitesinde Çifçi ve dernek hakkında bazı bilgiler yer alıyor. Siteye göre derneğin 6 bin üyesi var. Örneğin derneğin İstanbul, Şırnak ve Diyarbakır’da şubeleri bulunuyor. 

1980 doğumlu Çifçi’nin 15 yıldır Ak Parti’de siyaset yaptığı, kömür ve otomobil sektöründe ticaret yaptığı açıklanmış

ak genclik ocaklari 2

ak genclik ocaklari 14

Sitede yer alan dernek logosu ile sosyal medyada paylaşılan araç önü kartındaki logonun aynı olduğunu söylemek mümkün.

Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kart daha önce de kullanılmış

Instagram’da “akgenclikocaktc2023” isimli bir hesapta Barış Çifçi adına birçok paylaşım ve fotoğraf mevcut

Eski tarihli gönderiler incelendiğinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan Ak Gençlik Ocakları kartının kullanıldığı anlaşılıyor. Aralık 2021 ve Ocak 2022’de bir araç içinde çekilen farklı fotoğraflarda cam önüne konan kartın aynına rastlanıyor

ak genclik ocaklari 11

ak genclik ocaklari 10

Hesap tarafından silinen eski tarihli başka bir gönderi iddialar hakkında daha net kanıtlar ortaya sunuyor

Çifçi’nin bindiği Mercedes marka siyah otomobilin ön plakasının “Genel Başkan” yazan kırmızı şeritle kapatıldığı, aracın ön camında da Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan beyaz kartın yer aldığı açıkça görülebiliyor.

ak genclik ocaklari

Görüntülerdeki aracın Mercedes’in E serisi 200d modeli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aracın sıfır kilometre satış fiyatı 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde. Taşıtın ikinci el piyasadaki fiyatı donanımlarına göre 2 milyonun üzerine çıkabiliyor

İki aracın yer aldığı videoda araçların çakar olarak ifade edilen kırmızı mavi ışıklarla donatıldığı anlaşılıyor. İçişleri Bakanlığı’nın 2019 yaptığı açıklamaya göre sadece en üst düzey protokoldeki araçların çakar kullanmasına izin veriliyor

Teyit, Ak Gençlik Kolları ile yazılı olarak iletişime geçmeyi denese de henüz yanıt alamadı.

Ak Parti Gençlik Kolları kişiyle bağının olmadığını söyledi

Fotoğrafların gündem olmasının ardından 4 Nisan 2022’de Twitter’dan açıklama yapan Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İlhan, organlarının bu kişiyle organik ya da inorganik ilişkillerinin bulunmadığını söyledi.

Başka bir hesap 7 Nisan 2022’de “Ak Gençlik Ocakları” plakalı aracın Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı’na ait olduğu iddia etti

ak genclik ocaklari 8

Yazıdaki bilgiler ışığında aracın Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı’na ait olmadığı açık. Ancak Ak Gençlik Ocakları’nın Ak Parti Gençlik kolları da dahil olmak üzere partili isimlerle bağları olduğu söylenebilir. 

Kendisini Ak Gençlik Ocakları Başkan Yardımcısı olarak tanımlayan ve Barış Çifçi ile birçok fotoğrafı bulunan Şahin Şükrü Koyuncu, 2018 yılında Ak Parti Yenişehir İlçe Gençlik Başkanı olarak görev yapmış

ak genclik ocaklari 9

Instagram sayfasında yer alan fotoğraflara göre Çifçi, farklı bölgelerdeki Ak Parti İl Başkanları ve Ak Partili milletvekilleri ile de temas halinde. Ak Parti Genel Merkezi’ndeki ziyaretine dair paylaşımları da mevcut

ak genclik ocaklari 12

İçişleri Bakanlığı sorgulama sisteminden yararlanarak, dernek olarak faaliyet gösteren Ak Gençlik Ocakları’nın halen aktif olduğu görülebiliyor. Yanı sıra içinde “Ak” ifadesi geçen farklı dernekler olduğu da dikkat çekiyor. 

ak genclik ocaklari 6

ak genclik ocaklari 5

Parti sözcüsü Ömer Çelik 2021 yılında yaptığı açıklamada başına “Ak' kelimesini koyarak kendine ocak, dernek ya da birtakım organizasyonlar diyenlerle AK Parti'nin hiçbir ilgisi olmadığını açıklamıştı. 

E-Devlet, Dernek sorgulama
13/04/2022
Google Haritalar, Fotoğrafın çekildiği konum
13/04/2022
akgenclikocaklari.org, İnternet sitesi
13/04/2022
Ak Ocaklar, Ak Ocaklar Derneği internet sitesi
Invalid Date
YouTube, Ak Genclik Ocakları videosu
21/10/2021
Instagram, Araç içi fotoğraf-1
27/01/2022
Twitter, Ak Gençlik Yenişehir
27/05/2018
Ak Genclik Ocakları, Ankara ziyareti
29/09/2021
tümünü göster
dosya banner