Murat Kurum, 23 Mayıs 2023 tarihinde katıldığı Habertürk TV yayınında Millet İttifakı’nı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastederek, 14 Mayıs öncesinde “terör karşıtı açıklamaları olmadığını” iddia etti.
Uydurma Uydurma
Detaylar
Muhalefetin 14 Mayıs öncesinde “terör karşıtı açıklamaları olmadığı” iddiası

Muhalefetin 14 Mayıs öncesinde “terör karşıtı açıklamaları olmadığı” iddiası

Bulgular

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve ittifak ortakları, 14 Mayıs öncesinde terör karşıtı ifadeler kullanmış.

Millet İttifakı’nın terörle mücadeleye ilişkin politikaları "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"nde de yer almış.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 23 Mayıs 2023 tarihinde Habertürk TV’nin Seçim 2023 programında Kübra Par ve Kemal Öztürk’ün konuğu oldu. Kendisine yöneltilen montajlanmış klip sorusunu değerlendiren Kurum, konuşmasında muhalefeti hedef alarak şöyle dedi:

“Düne kadar siz milliyetçiydiniz madem, niye söylemiyordunuz? Teröre karşıydınız, terörü destekleyenlere karşıydınız da madem, 14 Mayıs öncesine kadar bunu niye dile getirmediniz, niye orada bir duruş sergilemediniz? Niye demediniz ki biz terörün her türlüsüne karşıyız ve terörü destekleyen gruplarla da asla ve asla beraber olmayız diye niye demediniz?”

Terörle mücadeleye Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde yer verilmiş

Murat Kurum’un iddiaları incelendiğinde hem Millet İttifakı’nın hem de Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs öncesinde silahlı örgütlere karşı olduklarına ilişkin pek çok açıklamasına ulaşılabiliyor. Millet İttifakı’nın 30 Ocak 2023’te yayınladığı "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"nde bu konu farklı yönleriyle ele alınmış. Mutabakat Metni’nde yer alan bazı başlıklar şöyle:

- Tüm terör örgütleri ve terörizmle mücadeleyi tüm güç unsurlarımızı kullanarak kesintisiz sürdüreceğiz.

- FETÖ dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Hukuk devletinin bütün unsurlarını dikkate alacak, mağduriyetlere izin vermeyeceğiz. Tüm soruşturma ve kovuşturmalarda suç, suçlu ve suçsuz arasında ayrım yapacak, adil yargılanma hakkını tesis edeceğiz.

- Terörizmin finansmanı, rüşvet, yolsuzluk, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti ve tüm diğer kara para yaratan gelir kaynaklarıyla etkili mücadeleyi temel öncelik olarak esas alacak, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK) mali kaynakları ile personel ve bilişim alt yapısını güçlendirecek, çalışmalarında idari özerkliğe sahip olmasını sağlayacağız.

Millet İttifakı bileşenlerinin birlikte hazırladığı metnin “Güvenlik ve Terörle Mücadele” başlığı altında, bu konudaki yaklaşımlarını daha detaylı olarak bulmak mümkün.

Peki Millet İttifakı liderleri 14 Mayıs öncesi terörle mücadeleye ilişkin ne söyledi?

Kılıçdaroğlu: “Terör bir insanlık suçudur, teröre karşı hepimizin ortak hareket etmesi lazım”

Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri yalnızca ortak metinle sınırlı değil. Seçim kampanyası sırasında da Millet İttifakı tarafından bu konuyla ilgili açıklamalar yapılmış. 

Örneğin 5 Mayıs 2023 tarihli Karar TV yayına çıkan Kılıçdaroğlu kendisine yöneltilen soru üzerine, “Terör bir insanlık suçudur, teröre karşı hepimizin ortak hareket etmesi lazım” yanıtını vermiş. Aynı konuşmada Kılıçdaroğlu, “Terör örgütlerinin adını reklam olmaması için anmadığını ve PKK’yı bütün dünyanın terör örgütü olarak gördüğünü” söyledikten sonra PKK tarafından saldırıya uğradığını da eklemiş.

Kılıçdaroğlu 4 Mayıs’taki Niğde mitinginde “Kim terör örgütlerinin yanında olursa Allah belasını versin,” 14 Nisan’da Ankara’da ise “Millet İttifakı'nın iki kırmızı çizgisi vardır, bir vatan, iki bayrak. Gözümüzü kırpmadan bayrağımızı indirmeyiz, vatanımızı terk etmeyiz,” ifadelerini kullanmış

Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs öncesinde benzer açıklamalarıyla ilgili örnekleri artırmak mümkün.

Akşener: "PKK ile iş tutanın Allah belasını versin"

Millet İttifakı’nın ortaklarından Meral Akşener, 1 Mayıs günü Nevşehir’de yaptığı konuşmasında terör örgütleriyle iş birliği ithamlarına değinerek şu ifadeleri kullanmış:

“PKK ile iş tutanın Allah belasını versin. PKK'yla yan yana geleni Cenabıhak kahrı perişan eylesin. Şehitlerin kemiklerini sızlatanları Cenabıhak kahrı perişan eylesin. Rezil rüsva eylesin. Bu bedduayı beraber etmeye var mısın Sayın Erdoğan? Eğer PKK'nın P'sinin yanından geçmişsem Cenabıhak beni kahrı perişan eylesin. Şimdi öyle bir Türkiye'de yaşıyoruz ki biz sizin dertleriniz konuşulması yerine bunlar konuşuluyor.”

Yine Meral Akşener katıldığı bir programda "ittifakın terör örgütleri tarafından desteklendiği" yönündeki iddialara yanıt vermiş. Meral Akşener, “AK Parti’ye oy vermeyen Kürtlerin AK Parti tarafından PKK’lı olarak görüldüğünü ve Kürtlerle PKK’yı eşitleyen yaklaşımlara karşı olduğunu” ifade etmiş. 

HDP’nin Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nu desteklemesiyle ilgiliyse “ortada bir pazarlık olmadığını ve bütün partilerin HDP seçmenlerinin oyuna talip olmasının doğal olduğunu” belirtmiş.

Davutoğlu: “Hiçbir terör örgütü bu ülkede nefes alamayacak”

Millet İttifakı ortaklarından Ahmet Davutoğlu 12 Mayıs Ankara mitinginde “Ne FETÖ ne PKK ne İŞİD, hiçbir terör örgütü bu ülkede nefes alamayacak” ifadelerini kullanmış

İttifakın bir diğer ortağı Temel Karamollaoğlu, kendisine yöneltilen “Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefete yönelik terörle işbirliği iddialarına nasıl bir yanıt veriyorsunuz?” sorusuna “Safsatadan ibaret. Yani bunu yapan kendileri. İmralı'ya biz kimseyi göndermedik” yanıtını vermiş

İttifak ortaklarından Ali Babacan, 2 Mayıs’ta katıldığı Mevzular Açık Mikrofon yayınında “Bugün PKK bir terör örgütüdür. Sadece biz demiyoruz bunu, Avrupa Birliği de bunu böyle tanımlamış durumda ABD de bunu böyle tanımlamış durumda. Uluslararası pek çok kuruluş tanımlamış durumda. PYD/YPG, her ne kadar kök olarak benziyor olsa da AB'nin ya da pek çok ülkenin 'terör örgütü' diye tanımladığı bir yapı değil. İkisi arasında fark var,” ifadelerini kullanmış

26 Nisan’da Afyonkarahisar’da konuşan Millet İttifakı ortaklarından Gültekin Uysal ise “Bu coğrafyada insanlarımız, doğduğu topraklarda güven içerisinde geleceğini arasın istiyoruz. Ama kendi yanlışları dolayısıyla, Suriye politikaları dolayısıyla Suriye’de bir PKK devleti kurulması için şartları oluşturan bu AKP iktidarı, şimdi sizleri, bizleri, muhalefeti suçluyor. İstedikleri kadar suçlasınlar. Bizlerin vatanseverliği, milliyetçiliği, onların mevsimlik milliyetçiliği ile zaten mukayese edilemez,” açıklamasını yapmış.

Dolayısıyla Murat Kurum’un ifade ettiği, Millet İttifakı’nın ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs ilk tur seçimleri öncesinde terör karşıtı söylemleri olmadığı iddiası doğru değil. Millet İttifakı’nın ortakları ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk tur seçimi öncesinde farklı tarihlerde terör karşıtı ifadeler kullanmış.

Kılıçdaroğlu’ndan Kurum’a yanıt: “Her yerde söyledim, PKK terör örgütüdür”

Murat Kurum’un iddialarını dile getirdiği programa bir mesaj yollayan Kılıçdaroğlu’nun basın danışmanı Ömer Topsakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Şubat 2018’de “50 sefer söyledim bir daha söylüyorum. Meydanlarda söyledim, televizyonlarda, gazetelerde söyledim. Her yerde söyledim. PKK, terör örgütüdür” demecini Murat Kurum’a cevap olarak paylaştı. Kurum, buna yanıt olarak “Peki bizim sınırımızda devlet kurmaya çalışan YPG’ye ‘Terör örgütü değildir,’ diye kendi ifadesi yok mu?” yorumunu yaptı.

Habertürk TV’de Murat Kurum’un katıldığı programın ardından yayınlanan programaysa Kemal Kılıçdaroğlu konuk oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’na ikinci tur kampanyasında milliyetçi söylemlerin arttığına dair iddialar soruldu. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu “Altı okumuzdan biri zaten milliyetçilik. Biz zaten milliyetçi bir partiyiz” cevabını verdi. Kurum’un bir diğer iddiası olan Kılıçdaroğlu’nun YPG’yi terör örgütü olarak görmediği eleştirisine yönelik ise Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı:

"YPG ile ilgili, ilk yıllarda devlet onu terör örgütü olarak görmüyordu zaten. Nitekim YPG'nin başkanı Salih Müslim'i tam üç kez Türkiye'ye davet ettiler. Kırmızı halılarla karşıladılar. Resmî törenler yaptılar. Karşıladılar. YPG o dönem terör örgütü değildi. Bize de sorulduğunda biz de devlet terör örgütü olarak görmüyorsa biz de terör örgütü değildir dedik. Sonra devlet değiştirdi, bunlar terör örgütüdür dedi. O zaman terör örgütüdür. Bizim istihbarat örgütümüz yok. Herhangi bir şeyimiz yok. Bunu sadece ben değil o dönemin AK Parti yöneticileri de YPG’yi terör örgütü olarak görmüyorlardı. Şimdi oradan cımbızla bu seçiliyor, sen böyle söyledin diye. İyi de o zaman Erdoğan da onu söylüyordu. O zaman Sayın Arınç da onu söylüyordu. Kaldı ki YPG'nin başını siz Türkiye’ye davet ediyorsunuz. Türkiye’ye geliyor. Burada ağırlıyorsunuz. Otel masraflarını karşılıyorsunuz."

 CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2014 yılında YPG ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etmişti:

Bizim için YPG terör örgütü değildir. Şimdi bir kere terör örgütü olarak sivillere genç, yaşlı, kadın, erkek demeden öldüren örgütlenmelere biz ‘terör örgütü’ diyoruz. PKK bu bağlamda terör örgütüydü, çünkü genç, yaşlı, kadın, erkek demeden katletti. Ancak YPG'nin şu ana kadar Türkiye'ye veya kendi halkına yönelik böyle bir uygulaması olmadı. Olursa tabii ona da karşı çıkarız. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur.

YPG’nin terör örgütü olarak kabul edildiği mahkeme kararı ise Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 21.05.2015 tarihinde 2015/3513 E.2015/1456 K sayısıyla onanmıştı. Kılıçdaroğlu, 2018 yılında konuyla ilgili bir tweet atmış ve YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesiyle ilgili 2015 yılındaki Yargıtay kararını milat olarak işaret etmişti.

kilicdaroglu ypg twit